בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עונת החתונות 
מדריך: מה צריך לדעת כשקונים טבעת יהלום? 
 
  צילום: אימג' בנק / Getty Images    
עונת החתונות |
 

איך נמדדת איכותו של יהלום, איך מוודאים שאכן מדובר ביהלום אמיתי, איפה הכי כדאי לקנות אותו, מה המחירים בשוק ואיך ניתן להוזיל אותם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אחת ההוצאות הראשונות בהם נתקלים בני הזוג בעת תכנון החתונה היא בחירת טבעת אירוסין. טבעות האירוסין נבדלות זו מזו בעיצובן, תקציבן ובגודל היהלום המשובץ בהן, אך המכנה המשותף בין כולן, בין אם בוחרים לרכוש אותם שני בני הזוג ביחד או אחד מבני הזוג כהפתעה למושא אהובתו, הוא הזמן והמחקר המקדים שהן דורשות בטרם ביצוע הרכישה.

 

» פרמטרים לרכישת טבעת יהלומים

 

 עוד לפני שנצלול לעולם שכולו אבנים יקרות, חשוב שנבין מהו יהלום ובמה נמדדת איכותו. לשם כך פנינו לארז רותם, מנכ"ל חברת "רותם קולקשיין". לפי רותם, יהלום איכותי נמדד לפי מספר פרטמטרים עיקריים: "משקל, איכות החיתוך, ניקיון, צבע והפלורסנטיות. בנוסף, כדאי לשים לב גם לצורה ולמידת היהלום, הפוליש (מידת הצחצוח) ורמת הסימטריות שלו. חשוב לוודא קבלת תעודת הערכה, את שמו של המכון הגמולוגי שערך את הבדיקה, ורצוי לוודא שמספר התעודה מוטבע גם על גבי היהלום עצמו".

 

את היהלומים מודדים ביחידות קראט. יחידה אחת שוקלת חצי גרם, והיא שקולה ל-100 נקודות, בעוד שגודל היהלום עשוי להיות מגוון מאוד, החל מעשירית הקארט ועד 100 קארט, המזוהה לרוב עם יהלומים שמוצגים במוזיאונים. יחידת הקראט הנפוצה ביותר בארץ בעולם היהלומים עומדת על כחמישים נקודות (כלומר 0.5 קראט).

 

צבע היהלום - ככל שיהלום יהיה נטול צבע, כך מחירו יהיה גבוה יותר והוא ייחשב איכותי יותר, יהלומים בעלי גוון צהבהב או חום, מחירם יהיה נמוך יותר ביחס ליהלומים נטולי צבע.

 

ניקיון - יהלום נטול תכלילים יהיה יהלום איכותי ויקר יותר ביחס ליהלום שיש בו פגמים. ההגיון הוא פשוט - ככל שביהלום ימצאו פגמים רבים יותר, כך מחירו יהיה נמוך".

 

משקל ואיכות הליטוש -  גם כאן שולט ההגיון הבריא - ככל שמשקלו של היהלום גדול יותר ואיכות החיתוך גבוהה יותר, כך מחירו צפוי להרקיע שחקים.

 

איכות החיתוך - נהוג לדרג על פי סקלה מקצועית שנעה בין דרגת Poor (שמתייחסת לאיכות הירודה ביותר) עד ל-Excellent שמתייחסת לאיכות חיתוך גבוהה מאוד ומתומחרת בהתאם. איכות החיתוך הוא הפרמטר שמשפיע על האופן שבו היהלום מחזיר אור, ולכן הזוהר והברק שבו נקבעים במידה רבה לפי פרמטר זה.

 

פלורסנטיות - פחות שפחות מוכר לציבור הרחב. מדובר בתגובתו של היהלום לאור פלורסנטי. יהלומים שזוהרים תחת אור פלורסנטי נסחרים במחיר נמוך יותר מיהלום לא פלורסנטי. היהלום הפלורוסנטי נקרא Blue white והוא מייצג למעשה אופנה מסויימת. בעבר היהלומים הפלורוסנטיים היו מתומחרים יותר ביחס לאחיהם הלא פלורסנטיים, בעוד שכיום היוצרות התהפכו, ודווקא יהלום מסוג זה הפך להיות פחות אהוד.

 

» איפה קונים טבעות יהלומים

בדיקת יהלומים
 בדיקת יהלומים 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

"הבעיה העיקרית של הצרכן" אומר רותם בכל הנוגע לרכישת טבעות אירוסין, "היא בחוסר היכולת שלו למדוד את הפרטים שמוצגים לו. אמנם את סוגיית המשקל ניתן לבחון מיידית, כשמבקשים מהצורף לשקול את היהלום בטרם הוא משובץ בתכשיט, אך פרמטרים כמו ניקיון, חיתוך וצבע לא ניתן לבדוק בעין בלתי מזויינת."

 

חשוב לרכוש תכשיטים רק מעסק ותיק, שאוחז בוותק של למעלה מעשור בענף. בנוסף, קיימת אפשרות לרכוש יהלומים בעלי תעודת הערכה ממכון גמולוגי חיצוני. תעודה ממכון ה-GIA נחשבת ליקרה ביותר, ולצדה יש תעודות נוספות כמו EGL ו-HRD. תעודות ממכון גמולוגי חיצוני מעניקות ללקוח שלוות נפש, היות והן מפרטות בדיוק את כל הפרטים של היהלום, אך באותה נשימה הן גם מייקרות אותו, ולכן מדובר בשיקול חשוב שיש לקחת בחשבון.

 

צרכן שמעוניין ליהנות מהידיעה שהמוצר שקיבל תואם את תיאורו, יכול להסתפק ברכישת יהלומים לא מתועדים, דהיינו יהלומים שעוברים מיון במכון גמולוגי פנימי ולפיכך הם זולים יותר, אך תהיה מוטלת עליו האחריות לוודא שהפרטים שהוצגו לו אכן תואמים את המציאות.

 
 

» בדיקת איכות ונקיטת אמצעי זהירות

נוצץ ומפתה
 נוצץ ומפתה 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

"חשוב לא להתבייש" אומר רותם. בקשו מהצורף לשקול את משקלו של היהלום. בקשו לבחון את הטבעת באמצעות זכוכית מגדלת, כדי לבחון האם קיימים בה פורזים (חורים שנוצרים לאחר יציקת הזהב) או שיניים לא סימטריות בשיבוץ.  אם החלטתם לרכוש טבעת ללא תעודת הערכה של מכון גמולוגי חיצוני, וודאו שהיהלום, על כל היבטיו השונים, עובר בדיקה בנוכחותכם, בין אם מדובר בבחינת ניקיון היהלום באמצעות מיקרוסקופ או בדיקת צבעו של היהלום על גבי נייר.

 

אילו אמצעי זהירות אפשר לנקוט? "ביהלומים קטנים, עד 90 נקודות, לתעודת ההערכה החיצונית GIA, מצורפת תעודת הערכה 'קטנה', ה-Bossier. היתרון בתעודה כזו, היא שמספר התעודה מוטבע באמצעות לייזר על גבי היהלום עצמו, כמו מעין תעודת זהות, כך שהצרכן יכול להיות בטוח שפרטי התעודה תואמים את פרטי היהלום", "בנוסף", מסביר רותם, "כל תכשיטי הזהב שמשקלם מעל 2 גרם מקבלים חותמת של מכון התקנים הישראלי, כך שחשוב לוודא שחותמת זו קיימת על התכשיטים הרלוונטים. בכל תכשיט זהב אמורה להופיע גם חותמת שמעידה על סוג הזהב וחותמת יצרן, כך שגם אם מדובר בטבעת שמשקלה נמוך, אמורות להופיע על גביה שתי חותמות שונות."

 

» טרנדים בטבעות יהלומים

"אפשר לומר ששוק טבעות האירוסין השתנה לאחרונה ללא היכר. בעבר הייתה מודעות נמוכה יותר לנושא הטבעות, ולכן גודל היהלום הממוצע שישראלים נהגו לרכוש עמד על כ-20 נקודות בלבד (נתון שהכפיל את עצמו בחמש שנים האחרונות)."

 

הטרנד הבולט ביותר בעולם התכשיטים הוא היהלום הצבעוני. "יהלומים בצבעים חזקים וטבעיים נקראים יהלומי Sensi. הצבעים השכיחים ביותר של יהלומי ה-Sensi הם היהלומים הצהובים והוורודים. קיימים גם יהלומים בצבעים כחולים, אך הם נחשבים יקרים, נדירים וכמעט בלתי מושגים.

 

טרנד נוסף הוא טרנד הצורות, שכן כיום לא רק הצורה העגולה והקלאסית היא פופולרית, אלא לצדה אפשר גם למצוא את צורת ה-Princess, צורת הטיפה וצורת ה-Assher cut, שהוא יהלום מרובע עם ליטושים והחזרת אור שונה מחיתוך ה-Princess.

 

לדברי רותם, הצורה הכי פופולריות בישראל היום היא הצורה עגולה, "ישראלים בדרך כלל רוכשים טבעת סוליטייר בצבע נקי ובעיצוב קלאסי, ולעתים נדירות הם משבצים בה אבנים צבעוניות או יהלומים שחורים."

 

 
חלק מסוגי היהלומים הקיימים
 חלק מסוגי היהלומים הקיימים   צילום: סטודיו נענע10 
 

» מחירים

סקלת המחירים מגוונת מאוד, אבל רמת המחירים הממוצעת היא כ-7,500 ש"ח והמשקל הממוצע הוא 50 נקודות. "עם זאת" אומר רותם, "קיימת דרישה גדולה מצדם של גברים שלא יכולים להוציא סכומי עתק עבר טבעות אירוסין, ולכן ניתן לרכוש גם טבעת אירוסין בעלות של כאלפיים שקלים, בעבור יהלום במשקל של 10 נקודות בלבד."

 

איך מוזילים את העלויות? טבעות אירוסין אפשר לרכוש ישירות מהיצרן, בבורסת היהלומים. אבל חשוב לוודא שהיהלומן שבו בחרתם הוא חבר בבורסת היהלומים, וניתן לבקש ממנו לראות את התעודה הרלוונטית. הכלל הזה תקף גם לגבי רכישה מקוונת באינטרנט (שמוזילה עלויות).

 

"אפשרות נוספת עבור מי שמעוניין לרכוש טבעת אירוסין בתקציב מוגבל", מוסיף רותם "היא רכישת טבעת משובצת אבן חן יקרה, כגון ספיר, אמרלד, טנזנייט או רובי. יש גם אבני חן חצי יקרות שאפשר לשלב בטבעות. היום בחו"ל יש מגמה של שיבוץ אבן חן מרכזית כגון אבן ספיר כחולה, ומשני צדדיה יהלומים בצורת חצי ירח, זו דוגמא לטבעת זולה יותר אך מאוד אסתטית ואופנתית".

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by