בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
לעצור את הקמטים: איך למנוע את הזדקנות העור 
 
 מזדקנת בכבוד. ג'יין פונדה    צילום: Getty Images / אימאג'בנק    
עולם הבית |
 

מה גורם לעור להזדקן מהר יותר, אילו סוגי קמטים קיימים ואיך מומלץ להתמודד איתם? מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

קורה לכן שאתן קמות בבוקר ומזהות קמט חדש על עור הפנים? אל תכנסו לפאניקה, חשוב להכיר ולהבין את העור שלכן ואת התהליכים שהוא עובר.

 

מבחינה ביולוגית העור מהווה חיץ בין הגוף למה שסובב אותו. עיקרו של העור הוא להגן על הגוף מפני נזקים כגון קרינת השמש, אובדן נוזלים, גורמים זיהומיים שונים וגם לסייע בוויסות הטמפרטורה של הגוף.

 

העור מושפע משינויים שעוברים עליו לאורך השנים כתוצאה מגורמים חיצוניים ופנימיים כאחד. בין הגורמים החיצוניים אפשר למנות את האקלים, קרינת השמש וזיהום האוויר. הגורמים הפנימיים כוללים השפעות תורשתיות, גיל, ירידה ביצור הורמונים, ירידה בתפקוד מערכת החיסון ועוד.

 

כל אלה משפיעים על מראה העור ומתבטאים בירידה בכמות החמצן שמגיעה לתאי העור, ירידה בתכולת השומן בעור, ירידה בכושרו של העור לספוח ולהחזיק מים, הצטברות כתמי עור ועוד.

 

סוגי קמטים

בצעירותה ובהזדקנותה
 בצעירותה ובהזדקנותה 
 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

קמטי מימיקה: קמטי ההבעה מופיעים בגיל צעיר יחסית ונובעים מהתכווצות חוזרת ונשנית של העור, כתוצאה מהפעלת השריר המצוי מתחתיו. המקומות האופייניים לקמטים אלה הם בין הגבות, המצח ולצידי העיניים.

 

קמטי גרביטציה: קמטים המופיעים כתוצאה מהרס הסיבים התומכים בדרמיס הגורם לאובדן הגמישות של העור ולשקיעתו. הם מתבטאים בהעמקה של הקו המחבר בין זוויות האף לזוויות הפה, בהופעת קמטים בשפה העליונה ובלחיים.

 
 

השינויים החלים בעור בתהליך ההזדקנות

מחפשת קמטוטים בגיל המעבר
 מחפשת קמטוטים בגיל המעבר 
 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

 

  • העור מאבד את הזוהר שלו ומשנה את צבעו לצהבהב. השינויים מתבטאים בפיזור של הפיגמנט בתוך שכבת האפידרמיס וכתוצאה מכך מופיעים כתמים חומים בעור (גם על גב כף היד).

 

  • העור הופך יבש יותר וזאת בשל צמצום פעילות בלוטות החלב וכתוצאה מכך פחות שומן מזין את העור.

 

  • סיבי הקולגן והאלסטין בשכבת הדרמיס מתמעטים והמבנה שלהם ניזוק. כתוצאה מכך העור מאבד את גמישותו, נעשה רפוי ומופיעים בו קמטוטים וקמטים.

 

  • השרירים התת-עוריים נחלשים וגורמים לנפילת העור.
 

גורמים להאצת הזדקנות העור

הקפידי על תזונה נכונה
 הקפידי על תזונה נכונה 
 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

הגורם התורשתי - על גורם זה אין לנו לצערנו שליטה והוא נובע מגנים שקיבלנו מההורים.

 

עישון - לעיתים קרובות העור של אנשים מעשנים יהיה מצולק ויופיעו בו קמטים מחורצים עמוקים סביב לפה, בעיקר מעל השפה העליונה. במחקר שהתבצע ב - Kings College בלונדון, נמצא כי אצל המעשנים נגרם נזק נרחב לחלבון הקולגן והעור נראה מקומט יותר.

 

חשיפה לשמש - גם חשיפה מינימלית עלולה להזיק. החשיפות הקטנות והיומיומיות מצטברות במשך השנים (כגון הליכה לרכב, הנחת היד על חלון הרכב) וגורמות לקמטים, שינויים בצבע העור ובמקרה הגרוע ביותר לגידולי סרטן על העור. קרינת UV גורמת ל - 90% מסימפטומי הזדקנות עור מוקדמת. נזקיה הם: חריצים וקמטים, נמשים חומים, הרחבה של כלי דם קטנים, קומודונים (לבנים ושחורים) ועור יבש. המולקולות בעור קולטות את קרני השמש ואז הרדיקלים החופשיים נכנסים לפעולה. קרני השמש מפעילות גם אנזים שמפרק את השומנים המצויים בתאי העור. פירוק זה של שומנים מייצר את החומצה האראכידונית שהיא שליחה של מולקולות היכולות לגרום דלקת בעור. המולקולות הדלקתיות מזיקות לתא ובכך מאיצות את הזדקנות העור.

 

ספורט קבוע - פעילות ספורטיבית קבועה שומרת על טוֹנוּס שרירי הפנים והצוואר ומעלה את קצב זרימת הדם לעור. כך מקבל העור אספקת חמצן רבה יותר ומתאפשר פינוי יעיל יותר של חומרי הפסולת.

 

טיפול הורמונאלי חלופי - אצל נשים בגיל המעבר חלה ירידה ברמת הורמון האסטרוגן. מצב זה גורם לפגיעה בסיבים האלסטיים וירידה בהפרשת החלב (השומן הטבעי של העור) ובכך מואץ קצב הזדקנות העור. כאשר רמות ההורמונים הבאים תקינות: DHEA, אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון, בדרך כלל גם העור יהיה גמיש ורך. 

 

מחלות - מחלות ככלל יכולות לגרום להאצת הזדקנות העור. מחלות לב, מחלות כלי דם וריאות מפחיתות את אספקת החמצן לעור. מחלות אנדוקריניות כגון, תת-פעילות או פעילות-יתר של בלוטת התריס גורמות לירידה בקצב ההתחדשות של תאי העור ולירידה בהפרשת החלב. סוכרת לא מאוזנת פוגעת בכלי הדם הקטנים של העור המספקים לעור חמצן ומפנים את חומרי הפסולת ממנו וכן הלאה.

 

תזונה - אחד הגורמים הבולטים להזדקנות מואצת של העור הוא הגורם התזונתי. תזונה עשירה בפחמימות מזוקקות, מזון מעובד ובשומנים רוויים, גורמים ליצירת רדיקלים חופשיים בגוף. רדיקלים אלה מכילים מולקולות לא יציבות הגורמות נזקים לרקמות הגוף מכל הסוגים, כולל נזק לקולגן ולאלסטין המצויים בעור והאחראיים על גמישותו. גם חשיפה לשמש גורמת ליצירת רדיקלים חופשיים בעור. הדרך היחידה להילחם ברדיקלים חופשיים אלו היא, באמצעות תזונה עשירה בנוגדי חימצון והימנעות מהגורמים ליצירתם של אותם הרדיקלים. חלק מנוגדי החימצון יכולים להגן על העור גם חיצונית וניתן למרוח אותם על העור. ישנם קרמים או סרומים המכילים נוגדי חמצון כגון ויטמין E, C.

 

מינרלים - המינרלים הם אבני הבניין לעור נפלא. קיימים ארבעה מינרלים חשובים במיוחד לעור בריא, זוהר וגמיש: יוד, סיליקון (צורן), גופרית ואבץ. ישנם צמחים אשר יכולים לספק לנו את המינרלים ונוגדי החמצון כגון, לבנדר, נענע, מנטה, קמומיל, עלי פטל וג'ינג'ר.

 

המלצות לטיפול

מרחי קרמים טבעיים על הפנים
 מרחי קרמים טבעיים על הפנים 
 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

פירות וירקות - יש להקפיד לכלול פירות וירקות צבעוניים בתפריט היומי. הם מכילים נוגדי חימצון מגוונים, מלבד סיבים תזונתיים, שמונעים חדירת רעלים ממערכת העיכול אל הגוף.

 

שומן טוב ומיטיב - השמנים אשר מסייעים לשמירה על העור מצויים בעיקר בטחינה, אבוקדו, שמן זית, דגים, בזרעי פשתן ובאגוזים.

 

אומגה 3 - חומצת שומן המצויה בעיקר בדגי הים הצפוני. היא תורמת לשמירה על העור ולמרקם החלק והרך של העור.

 

קרם הגנה - השתמשו בקרם הגנה בין 15 ל-30 (תלוי בדרגת החשיפה לשמש), אין צורך במקדם הגנה גבוה מ-30.

 

מתח מתמשך -  העור הינו ראי למצבנו הפיזי והנפשי ולכן לחץ ודאגות משפיעים על המראה שלו.

 

ספורט - פעילות גופנית על בסיס קבוע  חשובה ביותר לגוף ולמראה עור הפנים. היא תורמת לסירקולציה טובה של הדם, לפינוי פסולת ולזרימת חמצן לתאים, לתפקוד טוב של כלי הדם ולבריאות הכללית, הניכרת גם היא במראה הפנים.

  

ניקוי עור הפנים - חשוב להקפיד, לפני השינה, על ניקוי האיפור משאריות הזיהום הנדבק לעור במהלך היום. יש להחליף את הסבונים המכילים דטרגנטים לסבונים טבעיים ועדינים, אשר עושים את העבודה ולא מייבשים ויוצרים גירויים מיותרים.

 

הזנת העור - אפשר להתפנק במסכה טובה על בסיס טבעי כמובן (מסכות חימר מנקות וסופחות את הרעלים). ניתן להשתמש בקרמים טבעיים המכילים גם נוגדי חמצון.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by