בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בייבי נום 
להרדים תינוק: הכל על שיטת "לילה טוב" 
 
 לילה טוב    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
בייבי נום |
 

התינוק מסרב להירדם ואתם אובדי עצות? מדור חדש יביא לכם את כל השיטות הפופולריות להרדים תינוק, והפעם: שיטת "לילה טוב" של גנית פרג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גנית פרג
 גנית פרג 
 צילום: מאיר ברקוביץ 
 

אם אתם הורים לתינוק קטן, עצרו שנייה. עם היד על הלב - מתי הייתה הפעם האחרונה בה ישנתם לילה רצוף? קשה להיזכר. כמעט כל הורה לתינוק מתמודד עם בעיית השינה של ילדו. מסתובב טרוט עיניים בעבודה ומייחל ליום בו הלילות הללו יהיו נחלת העבר. בעיות השינה הן שכיחות ביותר בינקות ובילדות, ויש לכך מספר סיבות: רפואיות, פיזיולוגיות ופסיכולוגיות-התנהגותיות. על פי מרכז "אפק" שמטפל בין השאר בהפרעות שינה, מדובר בבעיה נפוצה שכעשרים עד שלושים אחוז מהתינוקות והילדים בעולם המערבי סובלים ממנה.

 

לשינה ישנה משמעות רבה בהתפתחות הילד ובתפקודו הרגשי והשכלי. לכן יש חשיבות עליונה להבנת הסיבות להפרעות השינה ופיתוח דרכי טיפול יעילות. בארץ קיימות מספר שיטות לפתרון הבעיה. ואנחנו ננסה לסקור את כולן במהלך השבועות הבאים. השיטה הראשונה אותה בדקנו נקראת  "לילה טוב" והיא פותחה על ידי גנית פרג, יועצת שינה מוסמכת.

 
 

מקור השיטה

השיטה פותחה לפני חמש שנים על ידי גנית פרג והיא מבוססת על מחקרים רבים שקראה. שיטה זו  נותנת כלים להקניית הרגלי שינה בריאים בקרב תינוקות הסובלים מבעיות שינה. השיטה מיועדת לילדים הסובלים מקשיי הירדמות  או שמתעוררים מספר פעמים בלילה.

 

גילאים

השיטה מיועדת לגילאי 5 חודשים עד חמש שנים.

 

יחודיות השיטה

הרגלי שינה ניתן להקנות מגיל אפס, כמו גם לבנות סדר יום ומיקום קבוע של שינה כי מבחינה פיזיולוגית, תינוקות יכולים להירדם באופן עצמאי החל מגיל שישה חודשים, אז מתחילים להיווצר רמות מלטונין מספקות שמאפשרות לתינוק לווסת  את יכולות ההירדמות והשינה.

 

שיטת "לילה טוב" נותנת  הגדרה חדשה לבעיית השינה. בשיטה זו הבעיה מוגדרת לפי הירדמותו של הילד ולפי הצורה בה הוא הולך לישון . זו תפיסה השונה מהותית משאר השיטות, משום שהיא שמה בצד את כל ההתעוררויות של הילד בלילה ובוחנת מתי הוא הולך לישון ובאילו אמצעים צריך להשתמש על מנת שיירדם. לפי תפיסה זו, בעיית שינה היא לא בעיה שנפתרת עם הגיל - תינוק שלא יכול להירדם באופן עצמאי יגרור את בעיות השינה שלו לגיל מאוחר יחסית ולכן צריך לטפל בבעיה מוקדם ככל שאפשר.

 

בשיטה זו ישנה היענות מיידית לבכי של הילד (להבדיל לדוגמא משיטת "חמש הדקות" עליה נרחיב בקרוב). "אני סבורה" אומרת פרג, "כי הרגלי שינה נכונים לא צריכים לבוא על חשבון יחסים טובים עם ההורים, לכן בכל שלב, כשהילד בוכה וזקוק לנחמה, ההורים מוזמנים להרים אותו ולהרגיעו. לאחר מכן, הילד יחזור למיטה. עם הזמן, הבכי יפחת. כמו בכל תהליך שינוי, גם כאן, הילד צריך זמן כדי להתיידד עם המצב החדש (שינה במיטה, למשל)".

 

המטרה בשיטה זו, היא ללמד את הילד להירדם בכוחות עצמו במיטה שלו ללא עזרים חיצוניים.

 
פרג מרדימה תינוק
 פרג מרדימה תינוק 
 צילום: גדי מישורי 
 

כיצד בנויה השיטה

שיטת "לילה טוב" בנויה מארבעה שלבים:

 

שלב ראשון: מיועד לתינוקות שנרדמים מחוץ למיטה, על הידיים או במיטת ההורים. "כשמעבירים ילד מהידיים למיטה, הוא לעיתים מתעורר בבכי, כי הדבר לא מוכר לו", אומרת פרג. "ההירדמות חייבת להתבצע במיטה שלו, אבל שוב, מבלי להשאיר אותו בוכה. לילד מספיק לחוות פעמיים-שלוש משהו מסוים כדי שתתפתח חוויית למידה. לכן נשארים איתו בחדר, תוך כדי מגע (לא  על הידיים) עד שהוא נרדם. כל שינוי מביא לשיפור זמני, אך מתפתחת עמידות".

 

שלב שני - גמילה ממגע: במגע ייעשה שימוש רק להרגעה והילד אמור להירדם ללא מגע.

 

שלב שלישי - בדיקת נוכחות: "ההורה נמצא בחדר אך במקום מרוחק, כך שלילד יש אפשרות לראותו רק אם ירים את הראש. זאת הכנה לפני היציאה מהחדר. בכל שלב, אם הילד בוכה, יש לגשת אליו ולהרגיע אותו" מסבירה פרג.

 

שלב רביעי - חזון אחרית הלילות: קוראים סיפור, אומרים "לילה טוב" ויוצאים מהחדר, אך נשארים זמינים לילד. "חשוב להבדיל בין צורך אמיתי לבין מניפולציות שהילד עושה.

 

חלק בלתי נפרד בתהליך ובליווי היומיומי מוקדש להעלאת הביטחון והאמון של ההורים בשינוי ובתהליך, הילד שקולט מסרים, זקוק במיוחד בשלבים אלה להורים בטוחים והילד יקלוט  במהרה את החולשות שלהם.

 

מה כולל התהליך

התהליך כולל פגישה אחת  של יועצת השינה עם שני ההורים וליווי טלפוני ובמייל למשך חודשיים.

 

מה קורה בפגישה

במפגש הראשון מתאמים ציפיות ומגדירים יעדים. ההורים מתבקשים להגדיר הרגלים "לא טובים", לאתר תחומים בעייתיים, לנתח את סיבותיהם ולהעריך את השפעתם על טיב השינה. ההורים מציבים יעדים בהתאם לרצונם וזה בעיקר תלוי בכמה פעמים הם מעוניינים להאכיל את הילד במהלך הלילה, אם בכלל. היעד נקבע בהתאם לבקשת ההורים.

ביחד בונים תכנית עבודה, שמשלבת בין ניסיון יועצת השינה לבין התאמת התוכן למשפחה הספציפית, בהתאם לאבחון הראשוני. עקביות והתמדה של ההורים היא גורם מפתח בהצלחת התהליך.

 
 

מטרה סופית

התוצאה הסופית הרצויה היא שהילד יגמל לחלוטין מכל גורמי התלות ויהיה אדון לשינה של עצמו.
השיטה בנויה משלבים, שמטרתם בין היתר  לגרום לילד להתיידד עם המיטה בהקשר חיובי של שינה. בסופו של התהליך הילד לא רק לומד להירדם עצמאית ולישון טוב בלילה, אלא גם נוצר אצלו הקשר חיובי עם שינה ועם מיטתו.

 

מחיר

1700 ש"ח לתהליך שכולל פגישה אבחון של שעה וחצי, בניית תוכנית עבודה וליווי יומיומי עד חודשיים מתחילת התהליך.

 

איפה מתקיים

המפגשים הם בקליניקה וההורים מקבלים ליווי טלפוני ואינטרנטי צמוד במשך חודשיים.

מידע נוסף באתר של גנית פרג www.ganit-prag.com

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by