בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות 
צאו מהמאפרה: שיטות גמילה מעישון 
 
 יותר אנשים מתים מעישון מאשר בתאונות הדרכים    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
בריאות |
 

450 כימיקלים שמזיקים לבריאות נמצאים בעשן הסיגריות, 700 ש"ח היא עלות הסיגריות החודשית, 10,000 הוא מספר האנשים שמתים בכל שנה בישראל מנזקי העישון. לכבוד "יום ללא עישון" כל הנתונים הקשים שיכניסו אתכם לפרופורציות וכל הדרכים והסיבות להתחיל בתהליך הגמילה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"אזהרה: משרד הבריאות קובע כי העישון מזיק לבריאות". נשמע מוכר? כמובן. אזהרה דומה ורבות אחרות ניתן למצוא בצמוד לכל חבילת סיגריות, פרסומת לטבק או תוכניות טלוויזיה עתירות רייטינג המציגות באור חיובי את פעולת העישון.

אם בכל זאת הצלחנו לשכוח,

 

ברחבי העולם מצוין היום (31.5) יום ללא עישון, וזאת הזדמנות טובה להפסיק להתעלם, להתחיל לקרוא מחקרים עדכניים ולגלות עד כמה ההרגל הרסני לבריאותנו, להצטרף לסדנאת תמיכה לגמילה מעישון ללא תשלום בקופות החולים, להיעזר בתרופות או בתחליפי הניקוטין הקיימים בשוק ולעשות הכל - על מנת שבשנה הבאה נציין יום זה ונוכל לנשום לרווחה, והפעם - אוויר נקי הרבה יותר.  

 

"עישון הוא גורם המוות מספר אחת שאנחנו מביאים על עצמנו" 

 

"עישון הוא הרע באויבנו והסיבה המובהקת ביותר למחלות שאנחנו מביאים על עצמנו. אתה יכול לעשות הרבה דברים לא בריאים, אבל בסטטיסטיקות הקיימות עישון הוא גורם המוות מספר אחת שאנחנו מביאים על עצמנו", מכריז פרופסור בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית במרכז הרפואי שיבא תל השומר, חבר החוג לביוכמיה באוניברסיטת תל אביב ויועץ האגודה למלחמה בסרטן בתחום מחלות הריאה.

 

למרות שכיום כולנו מודעים לנזקי העישון והם אף מצויינים על כל חפיסה וחפיסה, לדברי פרופסור סלע, עד שנת 1964 לא היו מודעים לסכנות הטמונות בהרגל זה. אמנים, אנשי רוח ומנהיגים שמטו מפיהם את הסיגריה הדולקת עת התפרסמו אותה שנה מחקרים ממכוני הבריאות הלאומיים בארה"ב והפילו את הפצצה: העישון מזיק לבריאות.

 

נזקי העישון

 

צרכני סיגריות כבדים יכולים להגיע להוצאות של כ-700 שקלים מדי חודש

 

העישון גורם בין השאר למחלות ריאה, לסוגי סרטן שונים ובעיקר סרטן ריאות. עשן הסיגריות מכיל 450 חומרים כימים המזיקים לבריאות, ומתכום 45 חומרים קרצינוגנים (מסרטנים) - חומרים הנקשרים לדי.אן.אי ומאפשרים טרנספורמציה לתאים סרטניים.

 

גם אתם מכירים את הסיפור על ההוא שמעשן כבד כבר 50 שנה ובריא כמו שור ולעומתו השכן של אותו מעשן שלא נגע בסיגריה אחת מימיו ומת מסרטן ריאות? אל תטעו, מבקש פרופסור סלע, אל תתנו לסיפורים האלו לנטוע בכם הרגשה של "לי זה לא יקרה". "ביולוגיה זה לא מקצוע מדויק, אבל יש סטטיסטיקה, והסטטיסטיקה אומרת ש-88% מהאנשים שחלו בסרטן ריאות היו מעשנים. היחס פה הוא לרעת המעשנים", הוא קובע. "גם ה-12% שכביכול לא עישנו זה לא בדיוק נכון, כי אם עבדת במשרד עם מעשנים, או שיחקת פוקר כל שבוע שלוש שעות עם מישהו שעישן לך בפרצוף, אז אתה מעשן פסיבי. חלית בסרטן באדיבות המעשנים".

 

אבל לא רק סרטן ריאות מסכן את ציבור המעשנים. פרופסור סלע מדגיש כי אמנם מחלת הסרטן "נהנית" מרייטינג גבוה וזוכה להתייחסות רבה בתקשורת, אבל ישנה גם מחלה לא פחות קשה ונפוצה - נפחת הריאות (אמפיזמה). הלוקים בנפחת הריאות סובלים ממצב בו אחת הריאות קורסת, נאלצים להסתובב עם בלון חמצן צמוד כל חייהם וצפויים לייסורים רבים ולמוות. זוהי מחלה מובהקת של מעשנים- 92% מהלוקים באמפזימה הם מעשנים.

 

בנוסף לבעיות ריאה, החומרים הנמצאים בעשן הסיגריות גורמים לסתימות כלי דם ועלולים לגרום למחלות לב שונות ואף לשבץ מוחי שאחוז גבוה בין הלוקים בו הם מעשנים. "הניקוטין עצמו הוא חומר המכווץ כלי דם, וברור שזה לא טוב במיוחד לכלי הדם שלנו, כיוון שהמעבר ניהיה קשה יותר וכלי הדם נסתמים. מתחילות בעיות של תעוקת חזה ולבסוף גם מחלות לב. לא סתם אומרים לאנשים שעברו התקף לב - אם אתם רוצים לחיות עוד כמה שנים תפסיקו לעשן", מסביר פרופסור סלע.

 

רשימת הסכנות לא מסתיימת כאן. עישון סיגריות פוגע בעור הפנים, בעיניים, בשיניים, בפוריות, בתפקוד המיני ועוד.  

 

אז מה עושים?

 
 

גמילה

ניקוטין - סם ממכר לכל דבר
 ניקוטין - סם ממכר לכל דבר 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

המחיר הבריאותי הכבד שמשלמים מעשנים מצטרף למחיר כלכלי כבד לא פחות לכיס: צרכני סיגריות כבדים יכולים להגיע להוצאות של כ-700 שקלים מדי חודש. אבל למרות הנתונים המבהילים וההכרה שגמילה מההרגל המגונה היא הדבר החכם ביותר לעשות,  את תהליך הפסקת העישון אי אפשר לעשות בכוח.

 

"בראש ובראשונה גמילה מעישון צריכה להיות בראש של המעשן. אומרים שכ-40% מהמעשנים בכל עת נתונה טוענים שאם היו יכולים להפסיק לעשן היו מתחילים זאת ממחר. זאת אומרת של-40% מהמעשנים יש תחושה לא טובה לגבי העישון, אבל עצם העובדה שהם עדיין מעשנים אומרת שזה דבר לא פשוט", קובע פרופסור סלע ומסביר זאת בתהליך הגמילה מעישון הכרוך בתסמיני גמילה. תופעות פסיכולוגיות שונות שלא היו קיימות קודם לכן כשהיו מעשנים, כמו עצבנות, קושי להתרכז בכתיבה או בדברים אחרים שעושים, נדודי שינה, נטייה לרגשנות או לרגזנות מתחילות להופיע.

 

הדבר נובע מכך שהחומר המרכזי בסיגריה - הניקוטין - הוא סם ממכר לכל דבר. אמנם רבים המעשנים שיטענו כי אינם מכורים ויכולים להפסיק בכל רגע, אבל ההתמכרות לניקוטין היא התמכרות קשה לכל דבר. אגב, גמילה אמיתית מעישון נחשבת רק אם אחרי 6 חודשים לא חזרתם לעשן אפילו סיגריה אחת.

 

אז מה אפשר לעשות על מנת להיגמל?

 

 37% בטוחים שלא יצליחו להפסיק לעשן ללא טיפול תרופתי או תמיכה התנהגותית

 

חברת התרופות הבינלאומית "פייזר" ערכה לכבוד יום ללא עישון סקר, שבדק את מודעות המעשנים בישראל לאפשרויות העומדות בפניהם להפסקת עישון. 57% מהנשאלים ענו כי הם חושבים שיצליחו להפסיק לעשן ללא עזרה רפואית, בעוד שנתונים בעולם מראים כי רק 3% עד 5% אכן יצליחו לעשות זאת.  

 

37% בטוחים שלא יצליחו להפסיק לעשן ללא טיפול תרופתי או תמיכה התנהגותית אבל למרות זאת, כמעט מחצית מהנשאלים (48%) לא היו מודעים לאפשרות של קבלת טיפול תרופתי לגמילה מעישון שניתן במסגרת סל התרופות.

 

חוסר הידע על האפשרויות שמוענקות לציבור במסגרת סל הבריאות הוא עניין מצער למדי וזאת משום שכל קופות החולים מציעות סדנאות גמילה מעישון ללא תשלום. הסדנאות, הנערכות במתכונת של 8 מפגשים אחת לשבוע בכל רחבי הארץ מעניקות למשתתפיה גם את הזכות לקבל תרופות ותחליפי ניקוטין בהנחה.

 

"אין תחליף לסדנה - אחוזי ההצלחה גבוהים יותר כשמשלבים טיפול תרופתי והתנהגותי", מסבירה נטלי הופמן, רכזת מערך קידום בריאות בקופת חולים מאוחדת ומנחת סדנאות גמילה בעצמה. "העבודה הקבוצתית במסגרת תומכת היא כלי ידוע שמעצים ומחזק אנשים בתהליך לא פשוט. עישון הוא דבר שיושב על מעשנים בתוך האופי, הוא חלק מסיפור של האדם והגמילה מלווה בקשיים רבים איתם הוא יכול להתמודד בעזרת הקבוצה".

 

"סדנאות הגמילה הן תהליך וגם חוויה - למנחים יש ידע מקצועי ויכולת לייעץ בנוגע לשינוי תרופה או בחיזוק רגשי. עישון זו התמכרות שמצריכה טיפול משולב וחלק מהקושי של המעשנים הוא להכיר בכך שמדובר בהתמכרות. אבל אם מצליחים להיות צנועים מול ההתמכרות ולהבין שהיא חזקה מאיתנו - יש סיכוי טוב להצליח להיגמל. הדבר הכי חשוב הוא כמובן לבוא לסדנה בשלים בהחלטה להפסיק לעשן. כי מי שלא בשל - שום דבר לא יעזור לו", היא מוסיפה.

 

לאחר שמצאתם קבוצת תמיכה קרובה למקום מגוריכם,צ גשו לייעוץ אצל רופא המשפחה שלכם על מנת לבחור את הטיפול התרופתי המתאים לכם ביותר.

 

 

תחליפי ניקוטין

להיגמל או למות
 להיגמל או למות 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

תחליפי ניקוטין כשמם כן הם - באים לסייע בקושי העיקרי בגמילה מסיגריות - הגמילה מהניקוטין. פרופסור סלע מסביר, כי הקושי הגדול בהפסקת העישון הוא משום שהניקוטין נקשר לקולטנים במוח המעבירים תחושות של עונג, של כיף ורצון לעוד. בשימוש בתחליפי ניקוטין לא יסבלו המעשנים מתסמונות הגמילה השונים. לשיטה זו יש בין 5% עד 10% הצלחה בגמילה.

 

בארץ ניתן למצוא את תחליפי הניקוטין בצורת מדבקות, מסטיקים, טבליות מציצה ומשאף. מלבד ההנחות שמקבלים המששתפים בסדנאות הגמילה לאורך כל השנה, לכבוד ציון היום הבינלאומי ללא עישון מעניקות קופות החולים הנחות גדולות נוספות, ומומלץ לגשת עוד היום לבית המרקחת ולנצל את ההזדמנות.

 

מדבקות ניקוטין

 

מדבקות הניקוטין באות בשלושה מינונים שונים המותאמים לפי הרגלי העישון של הנגמל: 7 מ"ג, 14 מ"ג ו-21 מ"ג. את המדבקה מצמידים לעור נקי ויבש ומחליפים מדי יום והיא משחררת באופן הדרגתי ניקוטין לגוף. תופעות הלוואי של השימוש במדבקות עלולות לכלול גירוי מקומי בעור ותופעות לוואי האופייניות לניקוטין.

 

ניקוויטין - חבילה של 7 מדבקות 92 ש"ח

ניקורט - חבילה של 7 מדבקות 96 ש"ח

 
אסור לעשן
 אסור לעשן 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

מסטיקים עם ניקוטין

 

המסטיקים מגיעים בשני מינונים: 2 מ"ג ו-4 מ"ג ובמגוון טעמים כמו פירות ומנטה. את המסטיק יש ללעוס מעט, להמתין לרוק הנוצר בחלל הפה, לבלוע את הרוק ולזרוק את המסטיק. תופעות הלוואי עלולות להיות כאב בלסת. המינון המומלץ הוא עד 24 מסטיקים ביום וזאת על מנת להימנע מהרעלת ניקוטין.

 

ניקורט - 30 יחידות 52 ש"ח

ניקוטינול- 48 יחידות 75 ש"ח

 

טבליות מציצה

 

בדומה למסטיקים, גם לכסניות המציצה באות במינונים של 2 מ"ג ו-4 מ"ג. בתחילה יש למצוץ סוכריה כל שעה עד שעתיים, כאשר עם הזמן מפחיתים במינונים. תופעות הלוואי עלולות לכלול קשיי שינה, שיעול, בחילה וצרבת.

 

ניקוטינול - 36 יחידות 57 ש"ח

 

משאף

 

משאף הניקוטין הוא מעין סיגריה מפלסטיק כאשר הגוף מקבל את מנת הניקוטין בכל שאיפה ושאיפה. יתרון המשאף בכך שמאפשר התעסקות הדומה להתעסקות עם סיגריה הינה גם חיסרון מכיון שכך התלות בחפץ נשארת.

 

תרופות מרשם

 

זייבן Zyban

 

זייבן הינה תרופה ותיקה שהתגלתה בצורה אקראית כיעילה לגמילה מעישון. היא נכנסה לשימוש נגד דכאון, אך כיום רק מעטים משתמשים בה למטרה ראשונית זו. לדברי פרופסור סלע חלק מהתסמינים המוכרים של גמילה מעישון הוא דכאון, ותרופת הזייבן יכולה למנוע תופעה זו מלכתחילה ומקלה על המעשנים להיגמל. תופעות הלוואי האפשריות הן יובש בפה, נדודי שינה סחרחורת ובחילה. לתרופה זו סיכוי הצלחה של כ-20%.

 

צ'מפיקס Champix

 

צ'מפיקס הינה התרופה החדשנית ביותר בתחום והיא פותחה במיוחד לצורך גמילה מעישון.  לתכשיר פעולה מתוחכמת: הוא מכיל נוגדנים שמכוונים לאותם הקולטנים אליהם נקשר הניקוטין. כך הניקוטין המצוי בסיגריות אינו יכול להיקשר אליהם ותחושות העונג הכרוכות בעישון נעלמות. במידה והתרחשה מעידה והודלקה סיגריה, המעשן לא יהנה ממנה. תופעות הלוואי האפשריות כוללות בין השאר בחילה, הפרעות שינה ועצירות. אחוזי ההצלחה בשימוש בתכשיר זה הם הגבוהים ביותר ועומדים על 35%.

 

צ'מפיקס - ערכת מתחילים 531 ש"ח.

 
 

הגמילה מותנית בכך שאדם באמת רוצה להפסיק לעשן

 

"עם כל התכשירים ותחליפי הניקוטין, הגמילה מותנית בכך שאדם באמת רוצה להפסיק לעשן. אם אדם לא רוצה בתוך תוכו הסיכוי מבחינה פסיכולוגית שיפסיק לעשן הוא נמוך. אין תרופת פלא, וזה רק מעיד על הפרובלמטיקה שבעישון", מסכם פרופסור סלע.

 

"הייתי רוצה שיהיו ימים כאלה כל השנה. יום ללא עישון יוצר תחושה של 'היום אני לא אעשן ואעשה טובה לכל הלא מעשנים'. אבל בישראל מתים מדי שנה כ- 10,000 איש ממחלות העישון. בתאונות דרכים מתים פחות ובכל זאת יש יותר עמותות ופעילויות כי תאונות דרכים זה דבר דרמטי - אדם קם בבוקר בלי לדעת איך ייגמר. לעומת זאת מסיגריות מתים לאט לאט. זה יכול לקחת עשר, עשרים אפילו ארבעים שנה, אבל בסוף- זה יקרה".

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by