בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
המלצה לטיול: שלושה מסלולים בתל אביב 
 
 ציורי קיר של רמי מאירי בתל אביב    צילום: שרון מנדלביץ'    
מטיילים בארץ |
 

סיור טעימות בשוק הכרמל, היכרות עם רמי מאירי וציורי הקיר שלו וביקור ייחודי במתחם ביאליק - שרון מנדלביץ' שמכירה כל פינה בעיר, הופתעה לגלות שעדיין יש מה לראות בתל אביב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אורחים לרגע או תושבי תל אביב והסביבה - בפעם הבאה שתרצו להעביר בילוי איכותי עם אמא, תקבלו משימה לשמור על האחיין או פשוט תתפנקו בעצמכם לשעתיים, מה דעתכם על סיור מודרך?

 

העמותה לתיירות תל אביב-יפו מציעה 38 סיורי חוויה בתשלום שמכסים כמעט כל פינה ונושא בתל אביב ומתאימים לכל הגילאים ולכל הקהלים: סיורים משפחתיים, סיורי לילה, תרבות, סיורים היסטורים ומומחזים. הלכנו לבדוק שלושה סיורים נבחרים:

 

» רק היום בזיל הזול - סיור טעימות בשוק הכרמל

הרעיון להצטרף לסיור טעימות בשוק הכרמל נשמע לי בהתחלה מוזר: בהתנשאות קלה של מי שסוחרים מכירים אותה כ"נכדה של" אני תוהה האם אני קהל היעד. אבל כבר בכיכר מגן דויד בכניסה לשוק אני מבינה כמה טעיתי. סיור הטעימות הוא אחד הוותיקים והפופלרים שמציעה העמותה לתיירות ולא בכדי. בניגוד לסיורים אחרים שם תמיד ישארו הרחובות והבתים המשומרים עומדים על תילם ויספרו את סיפורם בשקט, הליכה לשוק היא הפתעה שאי אפשר לצפות מראש. בעלי הבסטות, שלא דופקים חשבון לאף אחד, מספקים הצגה חד פעמית ורעשנית במיוחד. "את אמא של ניסים גרמה?" צועק אחד מהם לאשה בעלת תלתלים שחורים צפופים. "כנסו גם אלי, ניתן לכם לטעום טעם גן עדן" מנסים לשדל אותנו לעצור לעוד דקה, לגנוב תשומת לב קבוצתית.

 

המדריך שלנו, דורון עוזר, מרשים בידע על ההתרחשיות שהובילו להקמתו של השוק, בסיפורים קטנים על האנשים שהם הרוח החיה במקום ועל כאלו שהתחילו מכאן ופרחו הלאה. האהבה הגדולה של עוזר לתל אביב, העיר בה נולד וגדל, ניכרת בכל משפט ועל אף כל הגירויים מסביב, קל להמשיך להתרכז בדבריו. האושר בגילוי סודות קטנים שאי אפשר למצוא סתם כך בחיפוש בגוגל מעביר עקצוצים של עונג ואתם מוזמנים לנסות ולהתקיל אותו בשאלות.

 

 
בורקס טורקי אוריגינל בשוק הכרמל
 בורקס טורקי אוריגינל בשוק הכרמל   צילום: שרון מנדלביץ' 
 
 

אל הסיור מומלץ להגיע רעבים: קשה להאמין אבל כל עצירה טעימה יותר מקודמתה ומספקת חוויה ייחודית. בין בורקס טורקי אורגינלי נטול מרגרינה המוגש לנו עם מללפונים חמוצים הנעשים במקום ועגבניות טריות לבין פלטת דגים מלוחים ומעושנים וקציצות טלה עם טחינה, אנחנו עוצרים לקפה שחור ב"קפה כהן" הוותיק. את המקום, שנפתח כבר בשנת 1935, מנהל עכשיו שלמה שידוע בכישורי השירה התימנית שלו ופוצח מיד בהדגמה מלווה בתיפוף על קופסת פח, ולבסוף מסיים בשיר של פרנק סינטרה שזוכה למחיאות כפיים מהקהל שעבר בדרך ועצר להקשיב. אל תוותרו על טעימה של אירן - משקה יוגורט חלומי, על כוס מיץ תפוזים סחוטים במקום ועל הקינוח האולטימטיבי בדמות חלווה שאפילו מעריצים מושבעים של שוקולד יעדיפו לקבל.

 

ספק אם ישאר לכם מקום בבטן אחרי הסיור אבל בהחלט יכול להיות שהוא יגרום לכם לרצות להמשיך להסתובב במקום בסיומו. ההרגשה שעכשיו אתם מכירים אותו באמת תהפוך את כל החוויה (גם בפעמים הבאות שתבואו לבקר בו) לשונה לגמרי.

 

מחיר: 60 שקלים.

 

 
שלמה כהן מוזג קפה ושר בתימנית
 שלמה כהן מוזג קפה ושר בתימנית   צילום: שרון מנדלביץ' 
 

» ציורי הקיר שלי - היכרות עם רמי מאירי

כבר שנים שברשימת החלומות הארוכה שלי מופיע החלום להיות בעליו הגאים של גרפיטי לתפארת מדינת ישראל. כמובן שאין הכוונה לקשקוש סתמי ולא מקורי של "שרון הייתה פה" בצידי הדרך, אלא ציור קיר או משפט מוחץ שיהפוך לנקודת ציון חדשה ברחובות העיר. מכיוון שמעולם לא הפגנתי יכולת מרשימה בציור ובסך הכל מדובר במעשה לא חוקי במיוחד נדחק החלום לתחתית הרשימה.

 

למזלם של העוברים ושבים ברחובות העיר קיימים אמנים אמיתיים שאפילו מקבלים אישורים מיוחדים מהעירייה לקשט את קירותיה העירומים. אחד הבולטים שבהם, רמי מאירי, התפרסם בעקבות ציורו "הצעקה" על חומת בית הספר "מקס פיין" מול קניון עזריאלי. הסיור בעקבות ציורי הקיר שלו אינו יכול כמובן להכיל את כל עבודתיו, ולכן מסתפק בציר המערבי של העיר סיבוב המאפשר להתרשם גם מעבודות של אמנים אנונימיים יותר בדרך.

 

למרות שכאשר ניתנת ההזדמנות להתעכב ולחקור באמת את ציוריו קשה שלא לעצור ולהתפעל (ולצלם ולהצטלם ליד), מומלץ להזדרז על מנת להגיע למנה העיקרית ולקינוח של הסיור- פגישה עם מאירי עצמו.

 

 
ציורי קיר של רמי מאירי
 ציורי קיר של רמי מאירי   צילום: שרון מנדלביץ' 
 

בחיוך כובש מקבל מאירי את פנינו בסטודיו שלו ברחוב הירקון ומספר לנו איך התחיל לצייר ללא תשלום על קירות ומהיכן שאב את ההשראה לכל ציור וציור. ההתחשבות בתנאי המקום והתכנון הרב שקודם לביצוע הם שמעניקים בסופו של דבר לעבודתיו של מאירי את הייחודיות והכבוד הרב שרוחשים לו בכל מקום. ציורי הגרפיטי, כאמנות רחוב מחתרתית מועדים לפורענות והשחתה על ידי הסביבה או למחיקה על ידי העירייה, אבל ציורי של מאירי נשארים חסינים. עובדה זו גורמת לעיריית תל אביב להזמין מהאמן ציורים באזורים בעייתים במיוחד.

 

החלק הטוב ביותר בסיור הוא כמובן הסוף- מאירי, שיודע הכי טוב מכולם כי עמוק בתוך כל מבוגר אחראי ורציני מסתתר הילד שרק רוצה לקשקש על קירות ואמא לא הרשתה לו, מזמין אותנו לצאת החוצה. שם, בסמוך לחומה הצבעונית המקיפה את הסטודיו מחכים לנו סינורים, מכחולים והרבה צבע. בהדגמה קצרצרה מראה לנו מאירי איך אפשר לנצל דווקא את הפגמים וקילופי הצבע בחומה. הקשקוש חסר הצורה שיוצא לי בניסיון להעתיק את סגנונו של מאירי זוכה מצידו למחמאה ועידוד להמשיך, ולמרות שספק אם מי שיעבור על יד הסטודיו ישים לב לנגיעות הצבע המיוחדות שלי אני מתחילה להרגיש שאפשר לסמן על החלום הזה וי קטן ולהמשיך הלאה לחלום הבא.

 

מחיר: 60 ש"ח.

 

 
ציורי קיר של רמי מאירי
 ציורי קיר של רמי מאירי   צילום: שרון מנדלביץ' 
 

» סיור החברים מרחוב ביאליק - מומחז

מדוע קיבלו סמטה אלמונית וסמטה פלונית את שמם? לכבוד מה עומד פסל האריה בכניסה לבניין בסוף הסמטה? ומה שווה יותר- להתחתן עם עורך דין או רופא? אחרי הסיור הבא לא יהיה לכם ספק. סוניה, דמות בדיונית בכיכובה של השחקנית מירב קופרברג חוזרת לשנות ה-30 ומטיילת איתנו לבושה במיטב מחלצותיה כולל כפפות ושמשיה ומבטא אירופאי לעבר רחוב ביאליק.

 

סוניה מספרת את סיפורם של "השכנים" המפורסמים תושבי האזור - החל מסוניה געצל שפירא (שבית הקפה הסמוך נקרא על שמה), השחקנית חנה רובינא, וסיפור אהבתם של הצייר ראובן רובין לאשתו אסתר, ומלווה אותנו עד לפתח מוזיאון ביאליק. הבחירה לעשות את הסיור מומחז היא הברקה ואין מתאימה לתפקיד מקופרברג שמתייחסת לכל עובר אורח כחלק בלתי נפרד מהסיפור וגורמת לכולם להתרגש, לצחוק ובעיקר להרגיש כמעט כאילו אנחנו מכירים באמת את האנשים.

 

 
מירב קופרברג - מדריכת טיול "החברים של ביאליק"
 מירב קופרברג - מדריכת טיול "החברים של ביאליק"   צילום: שרון מנדלביץ' 
 

מוזיאון ביאליק, ששופץ לפני כשנתיים תוך הקפדה על אותנטיות מלאה לביתו המקורי של המשורר הלאומי הוא פנינה אמיתית והביקור בו הוא חוויה שלמה בפני עצמה. מעבר לכך שמדובר בפיסת נדל"ן לוהטת שגורמת לכם רק להצטער על כך שהיא אינה להשכרה, הוא מעוצב לעילא. המרצפות המעוטרות, התקרה הגבוהה, ריהוט העץ הכבד והרעיון המטורף לצבוע כל חדר בבית בצבע שונה (ומי שאמר לכם שכחול ירוק ואדום זה יותר מדי חייב לעשות סיבוב!) הם ככל הנראה חלק מהסיבות שהפכו את ביתו של ביאליק לאתר עליה לרגל באותם ימים.

 

מפתיע לגלות עד כמה הייתה תל אביב עיר תוססת גם בשנות ה-30 ואיך מתוך בתי הקפה הקבועים צמחו רעיונות, אהבות ויריבויות. ואחרי סיפורים שכאלה, מומלץ מיד בתום הסיור להתיישב באחד מבתי הקפה הוותיקים באזור ולהרים כוסית- לחיי סוניה, ושאר החברים מרחוב ביאליק.

 

מחיר: 60 שקלים.

  

למעוניינים להירשם ולקבל פרטים על כל 38 הסיורים, ניתן להכנס לאתר התיירות העירוני בכתובת: visit-tlv.co.il  או להתקשר ללשכת המידע בטלפון 03-5166188. ניתן גם להזמין סיורים פרטיים בטלפון 03-7240727/8.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by