בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יחסים 
זוגיות במשבר (כלכלי): איך שורדים את זה? 
 
 "ידוע שהמצב הכלכלי משפיע על המיניות בצורה לא טובה"    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
יחסים |
 

אתם עובדים שעות מטורפות, מגדלים ילדים ומשלמים חשבונות - גם בלי יוקר המחיה, קשה לשמור על זוגיות תקינה בתנאים אלה, אז איך בכל זאת עושים את זה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שורת האוהלים הארוכה, החום והלחות, ובעיקר תחושת האחווה שנוצרה מהמאבק החברתי הצודק יכולה להניב לא מעט הכרויות חדשות ואהבות מרגשות. אבל הזוגות הצעירים שמתמודדים עם המציאות היומיומית הלא פשוטה ומשלמים מחיר יקר מאוד על דיור, חשמל, דלק, אוכל ומיסים נאלצים לשלם לפעמים מחיר יקר לא פחות - גם בזוגיות שלהם.  

 

"חבר שלי ואני ביחד כבר שלוש שנים אבל יוצא לנו להיפגש בעיקר בסופי שבוע בגלל שעות העבודה המטורפות שלו. לי נורא חשובים בילויים ויציאות זוגיות אבל כשאנחנו כבר נפגשים הוא מעדיף להישאר בבית, גם כי אין לו כוח וגם כי ממש יקר לצאת היום", משתפת שירה, בת 25 מגבעתיים. "בשנה האחרונה מצאנו את עצמנו מתחשבנים ומתקמצנים על כל מיני דברים ובסופו של דבר המצב נהיה בלתי נסבל. כשכבר היינו נפגשים אני הייתי כועסת ומוציאה עליו עצבים, מה שגרם לו להישאר יותר שעות בעבודה, הפחית משמעותית את הזמן המשותף שלנו ביחד וגרם לריבים נוספים. אפילו במיטה כבר לא היה כיף כמו פעם".

 

איך בסופו של דבר הצלחתם לצאת מהמעגל הזה?

"נפרדנו, אבל האהבה הייתה חזקה יותר. חזרנו והבטחנו לעצמנו שנשים לב ונתחשב יותר אחד בשני. עד עכשיו אנחנו מצליחים להצטמצם, אבל למען האמת לטווח הרחוק אני באמת לא יודעת איך נסתדר. אם אנחנו לא מצליחים להסתדר כלכלית עכשיו, מה יהיה כשנרצה לעבור לגור ביחד או כשיהיו לנו ילדים?"

 

זוגות עובדים נדחים לשולי מעמד הביניים

 

"יוקר המחייה עלה בעשרות מונים, מחירי מוצרים עלו, המשכורות נשחקו וכשהדברים קרו לאט אף אחד לא דיבר על זה. עם אותה רמת הכנסה, זוג שהיה יכול לכלכל את עצמו ואפילו לחסוך בכל מקום אחר במערב מוצא את עצמו נדחק לשולי מעמד הביניים ומטה", טוענת רונית אברהם, מאמנת אישית ומאמנת כלכלית למשפחות. "בנוסף למצב הכלכלי אנחנו מתמודדים עם בעיה אחרת - אנחנו בעידן השפע. צריך להבין שזה בסדר לגוון על השולחן אבל לא צריך עשר גבינות. כי מבחינת שובע אין לנו בעיה, גם אם נוכל רק לחם שחור וקוטג' לא נגווע מרעב".

 

מה היית ממליצה לזוגות שכורעים תחת העומס הכלכלי?

"זוגות צריכים לקבל החלטה על מה הם מוכנים לוותר לטובת העתיד שלהם. החלק הראשון בהחלטה הוא האימון הכלכלי - איפה אפשר לעשות תהליכי התייעלות ואיפה אפשר להיות בזבזנים. כמובן שאפשר למשוך את מנגנון ההתייעלות עד גבול מסויים, כי עם הגדלת ההכנסות גם עולים המיסים ולפעמים המאמץ שנעשה בשביל עוד 300 או 400 שקלים לא שווה את הטרחה. ההיבט השני הוא הנושא הזוגי ושם אני מוצאת זוגות שיש להם קושי בקבלת החלטות או קושי אחר בתוך הזוגיות. לחץ כלכלי בדרך כלל לא יגרום לפרידה אבל הוא כן יכול להעצים תהליכים שמתרחשים בתוך הזוגיות. אם הזוג לא מצליח לעבוד על עצמו ועל הזוגיות המצב הכלכלי בסופו של דבר רק יכריע".

 

המצב הכלכלי משפיע על התפקוד המיני

מחאת העגלות בתל אביב
 מחאת העגלות בתל אביב 
 צילום: בוצ'צ'ו 
 

הסקסולוג והמטפל הזוגי ד"ר דניאל דריי מספר שהוא פוגש זוגות בקליניקה או נשאל בפורומים האם יש קשר בין המצב לבין זוגיות ומיניות? "ברור שיש קשר!" הוא אומר, "ידוע שהמצב הכלכלי משפיע על המיניות בצורה לא טובה".

 

במי המצב פוגע יותר- בגברים או בנשים?

"אווירה של משבר פחות פוגעת בנשים. אצל הגבר, הביטחון הכלכלי משפיע על הדימיון. אם יש משבר- לגבר יש נטייה להיסגר, לא לחלוק ולא לשתף עם העולם הפנימי שלו. מראש גברים לא מתקשרים כל כך כמו נשים, וכשהם מוטרדים הם מתקשרים פחות. הביטחון העצמי שלהם נפגע ובעקבות זאת המיניות שהם חולקים עם בת הזוג נפגעת ויש יותר בעיות בזיקפה ובתפקוד המיני ואם הם סובלים מראש מכל מיני בעיות טכניות כמו שפיכה מוקדמת, אז הבעיות מתגברות. אצל נשים בדרך כלל הסיפור שונה והכל תלוי ביכולת להתנתק, אפילו במציאות בעייתית. ברגע שיש בעיות, מישהו מפוטר או מצליחים לשלם חשבונות, הן פחות מצליחות להתנתק, ואז יש פחות חשק והן פחות מצליחות לגמור".

 
 

לא נשאר כסף להנות מהחיים

פגיעה בבטחון העצמי בנוגע ליכולת שלנו לכלכל את עצמנו, הלחץ הנפשי והחרדה מהשאלה כיצד נצליח לסגור את החודש עלולה לגרום למתיחות קשה בין בני הזוג. ככל הנראה, המחסור במזומנים לא יגרום לכם לאהוב אחד את השני פחות, אבל ההתנהלות הכספית היומיומית וההתלבטויות מול המחיר של הצרכים והרצונות עלולים להתיש ולשחוק אותכם. "זה שלא נשאר הרבה כסף להינות מהחיים כבר הבנו", נאנחת מאיה, 29, מחיפה. "הבעיה שגם לבוא למרכז לראות את המשפחה ביום שישי זה סיפור. מה, נבזבז 50 שקל על דלק רק לשעתיים ארוחת ערב? אז עדיף לנו כבר לתכנן לאותו יום גם לראות חברים או לצאת לשתות אחר כך, אבל אז גם צריך לחתוך מוקדם כדי להספיק לנסוע חזרה. בדרך כלל זה לא יוצר ביננו ויכוחים, אבל כל המצב יכול ממש לתסכל".

 

"אם שני אנשים מתפתחים בצורה מאוד שונה זו יכולה להיות סיבה לפרידה. כשנשים בוחרות בן זוג בצורה רצינית הן מבססות את הבחירה גם על השאלה מה יהיה איתו בעוד 20 שנה. אם בגיל 20 הוא היה מוצלח אבל בגיל 40 עדיין מחפש את עצמו, עושה עסקים לא טובים, אין לו ציפיות או שהוא לא שאפתן - הן מרגישות מרומות ואז יש פחות סבלנות אליו, הן מסתכלות עליו עם פחות הערכה ומאבדות את החשק המיני כלפיו", מסביר ד"ר דריי. "אבל אם שני בני הזוג נלחמים ואף אחד לא מאכזב את השני, הם יכולים להישאר עם מיניות מאוד טובה. נכון שהחיים קשים וזה יוצר ריחוק אבל לא בהכרח יוביל לריבים. הם פשוט זוג שנלחם, אולי קצת מתרחקים אבל יש להם מטרות משותפות והם מתאחדים מול האויב החיצוני- המשבר".

 

ועד להתגברות על המשבר - איך שורדים בינתיים את הריחוק הזוגי?

מחאת הדיור בתל אביב
 מחאת הדיור בתל אביב 
 צילום: בוצ'צ'ו 
 

"כשאתה מנסה לברר למה זוגות צעירים במשבר מקיימים פחות יחסי מין אתה מגלה שהם נפגשים שלוש פעמים בשבוע, בקושי 4 שעות. הוא הולך לעבודה, היא לומדת, גם הוא לומד, יש עבודה שנייה, פשוט אין זמן להיפגש. בגיל הזה אנשים בונים את הקריירה ומנסים לבנות גם אינטימיות, אבל כשאין זמן היא פשוט עוברת לצד השני. אם אנחנו מרגישים שהתרחקנו וזה מפריע לנו - חשוב לפנות לטיפול בזמן. נכון שאומרים שטיפול יקר אבל זה פחות יקר מעו"ד וזה חוסך גם את המחיר הרגשי של פרידה".

 

במהלך טיפול זוגי תוכלו בין השאר ללמוד כיצד אפשר לבנות אינטמיות ולבלות גם בזול. עם קצת תכנון מוקדם תגלו שבשביל להנות לא חייבים להוציא הרבה כסף - תוכלו להצטייד למשל בשמיכה ובקבוק יין ולהתמקם בחוף הים, או להתחיל לעשות הליכות משותפות בפארק הקרוב אליכם. "תבינו שאין דבר כזה מיניות ספונטנית וחייבים לייצר אינטימיות", מדגיש ד"ר דריי ומעודד לנקוט פעולות על מנת להרחיב את הידיעות שלכם בתחום המין. חקירת האינטימיות שלכם לעומק בעזרת ספרים, סרטים או דרך האינטרנט תקרב ביניכם עוד צעד, וכך תוכלו להישאר ממוקדים במטרות האישיות והזוגיות שלכם במציאות הלא ברורה של היום.  בהצלחה!

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by