בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה 
ספיישל דליברי: הכל על דוּלה - תומכת לידה 
 
 אחרי הלידה שוכחים מהכל    צילום: אימג'בנק/GettyImages    
הריון ולידה |
 

הבעל משקשק בצד, ואת לא רוצה להתמודד עם הלידה לבדך ושוקלת להזמין תומכת לידה? לפני שאת עושה זאת - בדקי מה תפקידה של הדוּלה בלידה, האם מותר לה לתת חוות דעת רפואית או להחליף מיילדת וכמה עולה לשכור את שירותיה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כל אישה הרה תופסת את חווית הלידה בצורה אחרת. אחת מדמיינת את עצמה מגיעה לבית החולים, צורחת "אפידורל!!!" ומאמינה שרגע לאחר שתקבל אותו, תשב רגל על רגל בקפיטריה, תזמין אספרסו קצר, ותצפה לתינוק שיגיח החוצה מבלי שתרגיש. שנייה מדמיינת את עצמה יולדת בסביבה מיימית, מוקפת דולפינים, וללא נוכחות רופאים. שלישית קובעת מראש ניתוח קיסרי.

 

בכל תרחיש לידה, יכולה האישה להחליט שהיא משלבת בתהליך גם דולה שתעזור, תכוון, תענה על שאלות מטרידות ותרגיע. אבל מה זה "דולה" בכלל?

 

מהי דולה ומה תפקידה?

 

 המילה "דולה" הגיעה אלינו מיוונית עתיקה והיום היא משמשת כדי לתאר נשים הנקראות "תומכות לידה" - נשים אשר לא מגיעות מהתחום הרפואי שמלוות את תהליך ההיריון, הלידה וההורות הראשונית. לרוב מדובר בדולות נשים, אך יש גם לא מעט גברים בתחום.

 

מטרתה של הדולה, היא לשמש עוגן ליולדת, דמות קבועה ומנוסה, אליה ניתן לפנות במקרה של שאלות ובעיות במגוון נושאים הקשורים בהריון, לידה והורות. לא מעט דולות הן בעלות הכשרה בתחומים העשויים לסייע במהלך ההריון והלידה כגון יוגה, פילאטיס ורפואה משלימה.

           

רוב הנשים בוחרות בדולה בעיקר על מנת ללוות את תהליך הלידה. תפקיד הדולה במהלך הלידה הינו לסייע ליולדת ולבן הזוג, הן ברמה הנפשית, באמצעות תרגילים כגון דמיון מודרך ומדיטציה, והן ברמה הפיזית, באמצעות שמירה על תנועתיות הגוף להקלה בצירים ולקידום פתיחת צוואר הרחם, עיסוי לצורך הקלה על כאבי צירים, רפלקסולוגיה, דיקור וכדומה.

 

 

דולה - מה מותר ומה אסור?

ראשית יובהר, כי אין הגדרה כוללת ומוסכמת על כל העוסקים בתחום לגבי השאלה אילו פעולות נכללות בגדר תפקידה של הדולה, ובעיקר, אילו פעולות אינן נכללות בגדר התפקיד. בהתאם, יתכן שתמצאו דולות שונות, האוחזות בהשקפות שונות לגבי מהות המקצוע וגבולותיו.

 

עקב הצורך בהסדרת המקצוע, הוקם ארגון "מניפה". הארגון הוקם על ידי אנשי מקצוע בתחום ההדרכה וליווי הלידה. יו"ר הארגון היא כנרת דרור, תומכת לידה מזה 8 שנים, ומנחת דולות בסטאז' בביה"ח "לניאדו". הארגון שם לו למטרה להוות גוף מקצועי, המאגד בתוכו בין השאר את העוסקים בתחומים של ליווי והדרכה מסביב ללידה, ובכללם דולות.

 

הארגון הגדיר את גבולות מקצוע הדולה באמנה לעוסקים במקצועות הלידה, זאת בהתאם לתפיסתן של מייסדות הארגון. חשוב לציין, כי לא כל הדולות חברות בארגון, ויתכן כי לא כל הדולות שותפות לתפיסת התפקיד כפי שמוגדר באמנה.

 
 

להלן עיקרי האמנה

דולה אשר אינה בעלת הכשרה רפואית אינה מורשית לתת חוות דעת רפואית
 דולה אשר אינה בעלת הכשרה רפואית אינה מורשית לתת חוות דעת רפואית 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 

הדולה אינה רופאה

האמנה מותחת קו הפרדה ברור בין דולה לצוות הרפואי -

  • דולה אשר אינה בעלת הכשרה רפואית אינה מורשית לתת חוות דעת רפואית.
  • הדולה אינה מיילדת ואינה רשאית למלא את תפקידה של המיילדת (זאת בהתאם להנחיות שנקבעו בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות מס' 14/03 בו צוין, כי מלווה אישי אינו רשאי להתערב בעבודתו של הצוות הרפואי).
  • הדולה אינה מוסמכת לבצע פעולות מתחום התמחותה (כגון רפלקסולוגיה או דיקור) בניגוד לדעתן של המיילדות והצוות הרפואי.
  • הדולה אינה אמורה להתערב בפרוצדורה רפואית או לבצע פעולות פולשניות או חודרניות כגון בדיקות וגינאליות ורקטאליות.

 

לא בעירום!

הדולה אינה מוסמכת לתת שירות/טיפול כאשר המטופלת בעירום מלא, אלא אם כן הדבר נעשה במהלך לידה.

 

הדרכת הנקה אחרי לידה

רק דולה שהיא מדריכה מוסמכת בהנקה יכולה לתת ליולדת יעוץ כאשר שדיה חשופים ובמסגרת הנקה בלבד.

 

האם להתעקש על לידה טבעית בכל מחיר?

"ממש לא", פוסקת כנרת דרור. "כל דולה מביאה איתה את ה'אני מאמין שלה' ללידה. האופי שלה, ניסיון החיים שלה, דרך האמונה שלה."

 

דרור מסבירה, כי דולה יכולה לתרום רבות גם ליולדת אשר מעוניינת מראש באפידורל. "הרעיון של לידה הוא שהאישה תיקח חלק פעיל בתהליך. פעמים רבות כשאישה לוקחת אפידורל, היא מתנתקת מהתהליך ונעשית סטטית, בעוד שלידה מהותה תנועה. הסטטיות עשויה דווקא לעכב את הלידה. במקרה כזה הדולה תדאג לתנועה ותסייע ליולדת לזוז. זהו חיבור של האישה לתוך התהליך גם כשאין תחושת כאב."

 

עוד מוסיפה דרור כי "מטרתה של הדולה היא ללוות את האישה בתהליך, לקבל את המצבים המשתנים העשויים להתפתח בעקבותיו ולצאת ממנו בתחושה טובה, לא משנה כיצד יסתיים. אם הלידה מתפתחת לקיסרי -  גם זה בסדר."

 

 

כמה זמן לפני הלידה צריך להזמין את הדולה?

תפקיד הדולה בלידה- לשמור על תנועתיות הגוף להקלה בצירים
 תפקיד הדולה בלידה- לשמור על תנועתיות הגוף להקלה בצירים 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 

תלוי ביולדת. יש נשים הרות, אשר חשוב להן לדעת זמן רב מראש באיזה בית חולים ילדו, ומי תלווה אותן. עבור נשים אחרות השליטה בפרטים הקשורים בלידה פחות משמעותית. מומלץ ליצור קשר עם דולה במהלך החודש השביעי להריון כדי לאפשר הכרות והכנה ללידה.

 

האם בכל בית חולים בארץ ניתן ללדת עם דולה?

בחוזר משרד הבריאות מס' 14/03 שהוזכר, צוין כי תרומתו של המלווה בלידה היא ברווחת היולדת, וכל עוד היא נעשית בתאום ואישור הצוות הרפואי. כיום קיימים מספר בתי חולים בארץ המחזיקים ברשימות שמיות של דולות המורשות להיכנס לחדרי לידה, חלקם מקבלים את הדולות כהסכמה שבשתיקה, וחלקם פחות אוהדים את הרעיון.

 

במידה ואתם שוקלים להיעזר בשרותיה של דולה, מומלץ לברר מראש מהי מדיניות בית החולים בו אתם מתעתדים ללדת.

 

כמה זה עולה?

טווח המחירים לשירותי דולה נע בין 1,300 ₪  ל-2,500 ש"ח. נשים המעוניינות לצמצם עלויות, יכולות לשכור דולות מתלמדות, אשר יגבו בדרך כלל את עלות ההוצאות בלבד.

 

לסיכום - טיפים לבחירת דולה

  • בחינת החיבור עם הדולה ברמה האישית - כדאי לבדוק את החיבור ברמה האישית. הדולה מתעתדת להשתתף באירוע הגדול והמרגש בחייכם, וחשוב שתרגישו איתה בנוח.

 

  • מקום ההכשרה של הדולה - קיימים מספר מסגרות של קורסי הכשרה לדולות. יש לשאול את הדולה היכן למדה ומה כללה הכשרתה. אם אתם מחליטים להגדיל ראש, עדיף לנסות ולדלות מידע על מקום ההכשרה באינטרנט.

 

  • ניסיון מקצועי - ליווי לידה משתנה מסוג לידה אחד למשנהו. לכן, כאשר שואלים דולה על ניסיונה המקצועי, יש לחלק את השאלה לשני חלקים: החלק הראשון הוא כמות הלידות בהן הייתה הדולה נוכחת, החלק השני והעיקרי הוא מגוון סוגי הלידות בהן נכחה.

 

  • אופי הליווי לפני הלידה - אופי הליווי משתנה מדולה לדולה. יש דולות שעורכות קורסי הכנה ללידה, ויש שעורכות מפגש הכנה אחד, כאשר שאר הליווי עד ללידה מתבצע טלפונית. מומלץ לברר כיצד עובדת הדולה, והאם אופי העבודה מתאים לכם.

 

  • אופי הליווי במהלך הלידה - אם החלטת לדוגמא כי את מעוניינת בלידה טבעית, מומלץ לבחור דולה שתפיסתה תואמת את תפיסת עולמך ותעודד אותך ברגעים הקשים. עם זאת, תפקידה של הדולה הוא להתגמש ולתמוך ביולדת בהתאם להתפתחויות ואם התחרטת והחלטת בכל זאת לקחת אפידורל או אפילו בחרת בניתוח קיסרי, עליה לעמוד לצידך. כמו כן, רצוי לשאול כיצד מסייעת הדולה במהלך הלידה (סיוע להתמודדות עם כאבי צירים, עם פתיחת צוואר רחם שאינה מתקדמת זמן רב, האם יש לה הכשרות נוספות שיכולות לסייע בתהליך).

 

  • גיבוי - חשוב לבדוק האם לדולה שבחרת יש הסדר עם דולה אחרת שמגבה אותה במידה ומשהו מונע ממנה להגיע לליווי הלידה. כדאי גם לוודא שתנאי ההתקשרות עם הדולה המגבה זהים לתנאי ההתקשרות אותם סיכמתם עם הדולה שבחרתם.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by