בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
ערב, ערב בערבה: המלצה לטיול מדברי עם שקיעת החמה 
 
 קרקל צעיר בחי בר יטבתה    צילום: שי קבסה, יחצ    
מטיילים בארץ |
 

לצפות בסעודת נמרים ב"חי-בר יטבתה", לטעום יינות ביקב מדברי בנאות סמדר, לרכוב על גמלים ב"חאן שחרות" ובמקום לרוץ למלון באילת ללון בבית בוץ בקיבוץ לוטן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בשעות היום מזג האוויר בין הרי הנגב להרי אדום אינו מאפשר לטייל, אך בערב ובלילה הטמפרטורות צונחות, שיעור הלחות נמוך משמעותית משיעורו במרכז הארץ ואפשר בהחלט להנות מכמה סיורים באתרים המרתקים ששוכנים באזור.

 

אפשר לבקר בכל אחד מהאתרים האלה בדרך לאילת או ממנה, במקרה כזה תכננו את הנסיעה כך שתגיעו לאזור חבל איילות אחרי 16:00. לחילופין, אחרי מנוחת הצהריים במלון אפשר לשבור את השגרה ולצאת מהעיר לכמה שעות.

 

לבקר בנאות סמדר במגדל הכי גבוה בסביבה, ולטעום יין מדברי

נאות סמדר הוא קיבוץ שנוסד ב-1989 על ידי קבוצת ירושלמים שלמדו מודעות עצמית בהנחיית פרופסור יוסף ספרא. הם הגשימו את תורתו של הפרופסור, באמצעות אורך חיים שנועד לבחון את יכולתו של האדם לחיות בשיתוף. בשנות ה-90 הואשם אחד מחברי הקיבוץ בהנהגת כת, אך הסערה הזו שככה לפני שנים, אותו אדם עזב את הישוב, ולמרות שאורח החיים בקיבוץ ייחודי, איש כבר לא מאשים אותם בדברים אלה.

 

אחת המטרות שהציבו לעצמם המתיישבים היא לבחון האם יוכלו לקיים את עצמם לבד ללא עזרה חיצונית. בקיבוץ מתקיים סיור בשעות בין הערביים שמתחיל מביתן האומנים ונראה כסמל, ואולי אפילו מקדש, להצלחתם של תושבי המקום. זהו מבנה עגול בצבעי ורוד טורקיז שמתוך החצר הפנימית שלו מתנשא לרום של 36 מטר מגדל צינון. אוויר קר, שמשקלו הסגולי גבוה ממשקלו של אוויר חם, צונח במורד המגדול ותוך כך מקרר את המבנה. כונס רוח הממוקם בראש המגדל לוכד משבי רוח ומנצל גם אותם לקירור המתחם.

 

מה בסיור? הסיור כולל מבט בתערוכת תמונות שמתעדות את פרויקט הבניה שנמשך 15 שנים, ובוצע רק על ידי התושבים. ממרום המגדל יש תצפית מרהיבה על הישוב, על הערוגות האורגניות ועל המכון לטיהור מים, כולם פרי פיתוח ובנייה של התושבים.

 

משם ממשיכים ליקב של נאות סמדר, שהוא כנראה היקב הכי דרומי, והכי קרוב לקו המשווה בחצי הכדור הצפוני. בגלל תנאי האקלים במדבר ושיעור המליחות הגובה של הקרקע טעמו של היין מיוחד, הוא ניכר במיוחד במתיקותו כתוצאה מרמת הסוכר הגבוהה בענבים, תופעה לה אחראי החום.

 

איך מגיעים? לבאים מצפון דרך מצפה רמון - פונים שמאלה בצומת שיזפון לכיוון כביש הערבה אחרי קילומטר וחצי פונים שמאלה לנווה סמדר. לבאים מכביש הערב פונים ימינה מצומת קטורה, אחרי כ-9 קילומטר לפני לוטן פונים ימינה לנאות סמדר.

מחיר:  35 ש"ח למשתתף, סיורי בן ערביים- 80 ₪ לזוג.

מתי? סיור ביו ערביים - בכל יום ראשון וחמישי בשעה 18:30.

בכל יום מתקיים סיור ב-12:00.

לכל סיור נדרש תיאום מראש. להזמנות - 08-6358177.

 
בית האומנים בנאות סמדר
 בית האומנים בנאות סמדר   צילום: אמיתי גזית 
 
 

לרכוב על גמלים מול השקיעה במדבר

"חאן שחרות" היה ידוע כאתר לינה למטיילים שחיפשו אווירה מדברית בסגנון סיני. מיקומו על מצוק בהר שחרות העניק לו נוף שרק הגביר את האווירה המדברית המיוחדת. לפני כשנתיים רכש איש העסקים רוני דואק  את המקום, בצעד שנוי במחלוקת תוך שהבטיח להקים שם מלון ייחודי. שער ברזל חשמלי חוסם באלימות את העלייה לחאן המיתולוגי, שעד עתה נבנתה בו הווילה הפרטית של דואק, אך סימנים למלון לא נראים באופק. היחידים שנהנים מהנוף שבעבר היה שייך לכולנו הם דואק ומקורביו. תושבי המקום מספרים כי מעת לעת הוא מגיח לשם במסוק המוביל אותו מהמרכז. אחרי מאבק מר הסכים דואק כי החווה של "רוכבי הגמלים" השוכנת בגב המצוק תישאר במקומה.

 

לשמחתנו, אנשי המדבר ממשיכים להוציא טיולים וגם מציעים באופן כמעט בלעדי באזור פתרונות לינה באוהל או בקרון מיוחד שהם בנו ובו יכולה ללון קבוצת אנשים.

 

מה בסיור?

רוכבי הגמלים מזמינים אתכם לטיולי ליל קיץ המתחילים ב-17:00 ונמשכים עד שתחליטו שנמאס לכם. יש טיול האורך שעתיים במהלכו לוגמים תה ומנגבים לבנה תוך צפייה בשקיעה, ויש טיול הנמשך לתוך הלילה כולל לינה תחת כיפת השמיים וארוחת בוקר מדברית.

מתי? בכל יום.

מחיר: לטיול עם לינת לילה- 430 ₪ לאדם, לטיול לשעתיים - 120 ₪ למבוגר, 105 ₪ לילד.

להזמנות -  08-6373218, 054-4956030 עינת, 052-3351357 עמיר.

 

 
גמלים במדבר
 גמלים במדבר    צילום: יח"צ עומר הרפז 
 

להאכיל טורפים ב"חי-בר יטבתה"

שמורת "חי-בר יטבתה" נוסדה בשנות ה-60 על ידי רשות הטבע והגנים במטרה להשיב לאזור הערבה מינים של חיות בר שחיו בה בעבר, ולהציל מינים בסכנת הכחדה. בשמורה שני מתחמים - האחד ספארי ובו מסיירים ברכב וצופים בחיות, בעיקר בהמות מקראיות, המיועדות לשחרור. במתחם השני חדר החושך ומרכז הטורפים בו כל המינים למעט הנמר הם ארץ ישראליים. בחי בר מציינים כי הטורפים ששוכנים בו נלכדו פצועים והשהות בו הצילה את חייהם.

 

גולת הכותרת של סיורי השקיעה היא הצפייה בהאכלת הטורפים. אנשי החי-בר יוכלו לספר לכם על מערכת היחסים המורכבת בין הזאב הזקן ישראל שמזמן ירד מגדולתו, ועל הזאבות ציפי ומלכה שלא זוכרות לו חסד נעורים וחוטפות לו אוכל או את הסיפור על השועל בוב ואחרים.

 

מה עושים? אחרי שמסיימים את המסלול הרגיל בספארי ומבקרים בחדר החושך, מתפנים לאקשן. פקח השמורה מחלק את מנת הבשר לכל אחד מהטורפים . לכל אחד גינונים משלו - הזאבה עורמת את הבשר, התנים לא מפסיקים להתרוצץ, ולנמר מצפה הפעלה מיוחד: הבשר מושלך לענף גבוה במטרה לגורם לו להפעיל את איבריו, וכך אנו זוכים לצפות בניתור המרהיב שלו.

מתי? כל חמישי 19:00-17:00.

מחיר: דמי כניסה למבוגר - 43 ₪ , דמי כניסה לילד (מגיל 5 עד 18) - 22 ₪ .

להזמנות - 08-6373057

                                         

 
נמר בחי בר
 נמר בחי בר   צילום: שי קבסה מנהל חי בר יטבתה 
 

לברוח מההמולה ולהתחבר אל הסביבה בלוטן

קיבוץ לוטן שנוסד ב-1983 שייך לתנועה ליהדות מתקדמת, הרפורמית. בשנת 96' בחרו תושביו להוסיף לחזונם גם ערכים אקולוגיים של שמירת הסביבה, ו הם הפכו למומחים עולמיים לשימוש בפסולת שאינה אורגנית. צמיגים, פחיות וקש הם חומרי בנייה שהופכים אצלם לקירות אחרי שמערבבים אותם בבוץ. את הקירות הם מצפים בשמן בישול משומש,  ורוב הפסולת של הישוב ממוחזרת ומשמשת לדישון.

 

מה במקום? אפשר להשתתף בעשייה האקולוגית הזו באמצעות ביקור בפארק "אקו כיף" בו מציעים החברים סדנאות למבוגרים וילדים - בניה באדמה, אמנות אקולוגית, מחזור יצירתי ועוד. סמוך ל"אקו כיף" שוכן בית התה הסולארי שמוכנה כך על שום גגו המצופה פאנלים סולאריים לייצור חשמל. במקום מוגשות ארוחות חלביות על בסיס תוצרת אורגנית של הקיבוץ. בלוטן טוענים כי בזכות האקלים, העיזים שלהם בריאות ולא זקוקות לאנטיביוטיקה, וכך ניתן ליהנות במקום גם ממבחר גבינות טבעיות.

 

בקיבוץ פועל גם מרכז צפרות שפוקדות אותו ציפורים רבות בדרכן צפונה או דרומה בזכות הצמחייה ומקורות המים שמצויים שם בשפע, יחסית למדבר.

 

למי שרוצה קצת יותר מהצצה חפוזה אל חיים בערבה, מוזמן להתארח באורחן החביב של הקיבוץ. החדרים הפזורים בין העצים והפסלים, עשויים בוץ אך התחושה היא כבחדר לבנים סטנדרטי. השקט משכר ומספק מצע להתנתקות אמיתי משאון העיר.

מתי? בכל יום.

מחיר: אירוח על בסיס לינה וארוחת בוקר לזוג בספטמבר - 340 ₪ באמצע השבוע, 420 ₪ בסוף שבוע, 60 ₪ לילד. בחגים - 460 ₪ לזוג ללילה, 60 ₪ לילד.

להזמנות - 08-6356935

 

 
בתי בוץ בלוטן
 בתי בוץ בלוטן   צילום: אמיתי גזית 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by