בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
עיצוב סביבתי: רהיטים מחומרים ממוחזרים 
 
  צילום: אלעד גונן לקנה קש    
עולם הבית |
 

הטרנד הנוכחי בעולם עיצוב הבית הוא פריטים ורהיטים מחומרים טבעיים וממוחזרים. סלון מעץ משומש, שטיח מטלאים ישנים ואפילו שולחן קפה מקן של טרמיטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

המודעות לשמירה על הסביבה חודרת לבית שלנו לא רק בהקפדה על מחזור בקבוקים ריקים והפרדה בין אשפה יבשה לירוקה. בארץ ישנם יותר ויותר אמנים העוסקים בעיצוב מחומרים ממוחזרים, אך זה לא מיוצר במאסות ולא הופנם בקרב יצרני הרהיטים המקומיים.

 

עם זאת, בשנים האחרונות חנויות עיצוב רבות מציגות ומשווקות לקהל הרחב, רהיטים מחומרים ממוחזרים וכאלו העשויים מחומרים טבעיים.

 

רהיטים העשויים מקרטונים, שולחנות מקן טרמיטים

הטרנד השנה מהעולם הירוק כולל, רהיטים העשויים בעבודת יד מקרטונים ממוחזרים של מקררים, טלוויזיות או אופניים, גופי תאורה מפחם, פריטים מפחיות, לשוניות של פחיות, תקליטים ישנים ופקקים ואפילו שולחנות השעויים מחומרי גלם חיים כדוגמת קן של טרמיטים.

 

העיצוב הירוק מותאם לאנשים ולסביבה ולא פוגע בהם לעומת חלק גדול מהרהיטים שהתרגלנו אליהם שנוטים להתכלות מהר מדי. מי שמתכנן על פי תקנים ירוקים נדרש לחשוב על חומרים בריאים שאינם פולטים רעלים, על יעילות אנרגטית וחיסכון במשאבים ועוד. אלו שרוכשים פריטים ירוקים מקבלים חומר הבנוי טוב יותר  בהרבה ממה, שקיים כיום במציאות הישראלית.

  

בנייה ירוקה מעודדת שימוש בחומרים מקומיים, חומרים ממוחזרים, חומרים מתחדשים וכמובן שמשותף לכולם שאינם פולטים רעלים (זה מצריך פיקוח על הדבקים, חומרי הגלם וכדומה). מי שקונה עריסה, צריך לבחור אותה לא רק על פי יופיה, אלא לבדוק גם, שצבע הלכה אינו פולט רעלים נדיפים שהתינוק עלול לנשום.

 

עד לפני כמה שנים מוצרים ממוחזרים היו יקרים, אך כיום בזכות המבחר ההולך וגדל, החידושים בתחום בעולם, התקנים הירוקים והתחרותיות שקיימת בארץ ניתן למצוא קשת שלמה של מחירים כמעט לכל מוצר ירוק, כאשר חלקם אף זולים בהרבה ממוצרים שאינם ירוקים.

 

 
 צילום: יחצ 
 
 

1.מגירות בציפוי עיתון של Nokka - ב950 ש"ח, 2. שטיח העשוי מטלאים של שטיחים ישנים בצמר שטיחים - החל מ2000 ש"ח, 3. שוקת מעץ טיק אמיתי בגלריית ואסטו - 2900 ש"ח, 4. שברי זכוכית ממוחזרת ב Hezi Bank - החל מ 440 ש"ח למ"ר, 5. כסא עבודה משרדי מחומרים ירוקים מפיטרו רהיטים שעוצב על ידי Yves Behar - ב3422 ש"ח, 6. מערכת ישיבה לילדים עם שולחן של  Nokka - ב790 ש"ח 7. שולחן על גלגלים שהיה פעם דלת בגלריית ואסטו - 5500 ש"ח, 8. שולחן טרמיטים בקנה קש - 9600 ש"ח  

 

ההבדל בין שימוש חוזר למיחזור

שימוש חוזר הינו מצב שבו משתמשים בחומר שכבר קיים ואינו נחוץ יותר לטובת מוצר/שימוש אחר. לעיתים השימוש החוזר שומר על השימוש המקורי של החפץ ולעיתים המוצר הופך לחומר גלם למוצר עם ייעוד שונה לחלוטין.

הטון העכשווי מדבר על שימוש בחומרים ששומרים על הצביון המקורי של החומר ואפילו משתמשים בפגעי הזמן והטלטלות שעברו החומרים כחלק מיופי העיצוב.

 

יש הבדל מהותי בין מחזור לשימוש חוזר. מחזור בהגדרתו הינו כינוי לתהליך שבו לוקחים חומר מסוים, מפרקים אותו למצב הגולמי שלו (בקבוק פלסטיק יהפוך לפלסטיק מותך, דף נייר משומש יהפוך לעיסת נייר וכולי), על מנת שיוכלו לייצר ממנו מוצרים חדשים (לוא דווקא את המוצר הקודם). לעומת זאת, שימוש חוזר הינו מצב של שימוש נוסף בחומר/חפץ או מוצר לאותה תכלית וצורך או תכלית חדשה, ללא תהליך המחזיר אותו לחומר הגלם שלו.

 

הפלוס הרציני בשימוש חוזר הוא העובדה שבצורה כזו אנו תורמים לסביבה, חוסכים בחומרים/מוצרים, מקטינים את כמות הפסולת שלנו ומייצרים מוצרים חדשים ומיוחדים בפחות אנרגיה.

 

 
 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

1. אגרטל מלשוניות של פחיות בקנה קש - 333 ש"ח, 2. דלי קרח ממוחזר מביתילי - 72 ש"ח, 3. כריות משאריות עור ממוחזר בביתילי - 149 עד 249 ש"ח, 4. כלי הגשה ממוחזרים בביתילי - 249 ש"ח, 5. קופסאות עיתון ממוחזרות ברשת ביתילי - 79 ש"ח, 6. סלסלאות אחסון ממתכת בביתילי - 72 ש"ח, 7. מנורה עשויה מפחם בקמחי תאורה - החל מ2300 ש"ח, 8. אביזרי לימודים מגזרי עיתון בביתילי - 23 עד 140 ש"ח

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by