בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
גוף ונפש 
זה ממכר: חמש התמכרויות מוזרות בהחלט 
 
 סלמה הייק מניקה תינוק אפריקני    צילום: צילום מסך יו טיוב    
גוף ונפש |
 

סלמה הייק אוהבת להניק, גם ילדים לא שלה, אישה מפלורידה נהנית לאכול את המילוי של הכריות וגבר ברזילאי חייב להגיע לכל הלוויה בעירו. לא תאימנו לפני שתקראו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שותים קוקה קולה בכמויות מסחריות? מבלים יותר מדי שעות בהרמת משקולות במכון? מעשנים שתי קופסאות ליום ולא יכולים להפסיק? אתם לא לבד. בין אם במודע או לא, כל אחד מאיתנו מכור למשהו. אז כדי שתוכלו להתנחם ולא להרגיש אשמים, ריכזנו עבורכם כמה מההתמכרויות המוזרות בעולם, שאולי הן לא כאלו נפוצות ולמרביתן אין אפילו שם, אך הן בטוח קיצוניות ומסוכנות יותר משלכם.

 

מהי התמכרות? "התמכרות היא מצב שבו האדם חש מחסור נפשי או חוויה של ריק והוא ממלא אותו על ידי שימוש בחומר או בהתנהגות, אשר מטרתם להשקיט את הכאב הנפשי" מסבירה הפסיכולוגית הקלינית יעל שחר. "הבעייתיות בהתמכרות מתחילה כאשר נוצר מעגל קסמים אכזרי: נוצרת תלות בחומר או בהתנהגות המזיקה לצורך ההרגעה, שמובילה לפגיעה בתפקודו, ברווחתו והתנהגותו של האדם המכור. כך הוא בעצם לא מקבל מענה ממשי לסבלו ואינו מצליח באמת לתקן את הכאב שבגללו החל את מעגל ההתמכרות".

 

על אף שקיים מגוון רחב של התמכרויות שונות ומגוונות, שניתנות אף לחלוקה לשתי קטגוריות: התמכרויות לחומרים והתמכרויות להתנהגויות, רק חלק קטן מהן ידוע לציבור. מלבד ההתמכרויות הנפוצות לאלכוהול, סמים וסיגריות, ישנם עוד סוגים רבים של התמכרויות מסוכנות שכדאי להכיר:

 

התמכרות לאכילת כריות הספה (פיקה)

 

אחת ההנאות הגדולות בחיים היא רביצה על ספה רכה ומלטפת אחרי יום ארוך ומתיש. אין דבר שיכול להרוס רגע מתוק שכזה מאשר התקף רעב פתאומי שמגיח בדיוק ברגע בו צנחתם על הספה. עבור אדל אדוארדס, אם לחמישה בת 31 מפלורידה, זו בכלל לא בעיה. כשהבטן שלה מתחילה לקרקר, היא פשוט פותחת את כרית הספה ומתחילה לזלול את הספוג שבתוכה. מנהג מוזר זה, שבגללו אכלה אדוארדס עד כה שבע ספות במהלך חייה (מגיל עשר ועד היום), הוא רק דוגמא אחת לקבוצה של התמכרויות שעונה לשם פיקה. מה שיש לכל ההתמכרויות הללו במשותף זה אכילה אובססיבית של דברים שאין להם ערך תזונתי לגוף. לא רק שזה לא תורם לבריאות, התמכרות זו אף עלולה להזיק. לפיקה סיכונים רבים, במקרים הקיצוניים היא עלולה לגרום לחסימת מעיים וליקויים תזונתיים חמורים שמובילים אפילו למוות. על אף הפצרות רופאיה להפסקת אכילה מסוכנת זו, לא מצליחה אדוארדס להיגמל וממשיכה לזלול בממוצע כ-10 חתיכות של ספוג ספה ביום, רק מכיוון שלטענתה היא אוהבת את הטעם והמרקם שלהן.

 

 

התמכרות לשינה עם מייבש השיער עובד ברקע

הרווקים מביניכם בוודאי יודו שלישון לבד זה דבר לא מהנה בעליל, כי גם כשאנחנו שקועים בשינה עמוקה נעים להרגיש שיש עוד מישהו לידנו. בעוד שרבים מאיתנו מעדיפים לחלוק את מיטתנו עם מלווים אנושיים, מחבקים וכמה שיותר שקטים, לורי ברודי בת ה-31 פשוט לא מצליחה להירדם בלי הרעש החזק והרוח החמימה שמפיץ מייבש השיער שלה, איתו היא ישנה בכל לילה מאז שהייתה בת שמונה. למייבש שיער יש שימושים נפוצים רבים, החל מעשיית פן וכלה בייבוש דברים שונים כגון לק ובגדים, אך עבור ברודי הוא מהווה אלמנט להרגעה. כל לילה לפני השינה, היא מחברת את המייבש לחשמל, מכוונת אותו לעוצמה הרצויה, מניחה אותו במיטתה ו... נרדמת מייד. ואם הוא מפסיק לעבוד באמצע הלילה, היא מתעוררת בבהלה ומחברת אותו שוב. מלבד הברחת גברים ממיטתה, עלולה התמכרות מוזרה זו של ברודי לגרום לשריפה בכל הבית ואף להוביל למותה, בינתיים היא יצאה בזול, רק עם מספר כוויות.

 

 
 

טנורקסיה - התמכרות לשיזוף

שיזוף משדר עבור רובנו יופי, אסתטיקה ובריאות, זו כנראה הסיבה לכך שהרבה מאיתנו מבלים בתקופת הקיץ שעות על גבי שעות בים, במטרה להגיע לגוון הזהוב הנכסף. אמנם כולנו עושים זאת, אבל כשזה מגיע לכדי התמכרות של ממש, כמו שקרה אצל סמנתה מקווינס, זה יכול להיות הרסני. לבחורה בת ה-20  הזו, שמשתזפת מאז שהייתה בת 13, יש שגרה יומיומית עמוסה שכוללת שיזוף בשלושה מכוני שיזוף שונים, המצויים באותו הרחוב. אם זה לא מספיק, לאחר רוטינת השיזוף המאסיבית הזו, ממשיכה סמנתה להשתזף במהלך היום כולו בגינת ביתה כשהיא מרוחה בשמן ירקות. בדומה למכורים כבדים אחרים לשיזוף, גם סמנתה דבקה במנהג זה כי קרני היו-יו שמוקרנים עליה בעת השכיבה במיטת השיזוף גורמים לה להרגשת היי וגם בגלל שהיא פשוט לא חושבת שהיא שזופה מספיק (כמו בקרב אנורקסים שרואים עצמם שמנים בעוד שהם סופר רזים). אפילו לאחר שסבלה כמה פעמים מכוויות ודימומים בגבה לאחר השיזוף, מתעלמת סמנתה מהסכנות העתידיות שצופנת לה התמכרותה הלא שגרתית, שמגיעות בדמותם של קמטים, הזדקנות העור בטרם עת והגדלת הסיכוי לחלות במלנומה (סרטן העור).

 

 

התמכרות להנקה

אומרים שלידה היא אחד מרגעי האושר שמביאה איתה האימהות, אך הנקת התינוק בחודשים שלאחר מכן היא לא כזו מרגשת, למעשה לפי הסיפורים מדובר בעיסוק כואב ומציק ואף כזה שמעכב את הרזיית האם לאחר הלידה. כל הסיבות הללו ואפילו נעיצת המבטים המביכה לה זכתה ברחוב, לא מנעו מהשחקנית המפורסמת סלמה הייק להמשיך להניק את בתה התינוקת ולנטינה גם שנתיים לאחר שילדה אותה. מדובר בתופעה מוכרת שלא שמורה רק להייק, אבל היות ומדובר בכוכבת הוליוודית, ההתמכרות שלה עלתה מיד לכותרות. בראיון ל"סטייל מגזין" טענה הייק שהיא עושה זאת כי היא רואה שזה גורם לתינוקת שלה להיות מאושרת. אבל כנראה שמדובר ביותר מזה, כי בסרטון הבא נראית הייק מניקה תינוק אפריקני שנולד כשבוע לפני כן. "הבת שלי בת השנה, תהיה מאוד גאה בי שנתתי את החלב שלי למישהו נזקק", אמרה הייק בראיון.

   

 

התמכרות להלוויות

אולי זו האווירה השקטה והשלווה או הצורך לחלוק כבוד לאלו שכבר לא איתנו, שגרמו ללואיס סקואריסי בן ה- 42 מבטאטיס שבברזיל לבקר בכל הלוויה שהתקיימה בעירו במשך העשרים שנה האחרונות, אך דבר אחד בטוח: מדובר בהתמכרות מקורית ויחד עם זאת מורבידית ומצמררת. בכל יום מתעורר סקואריסי בשעה מוקדמת יחסית וכמו כל אחד מאיתנו הוא מצחצח שיניים, מכין לעצמו את הקפה של הבוקר ופותח עיתון כדי לראות מה חדש בעיר והכי חשוב מי מת. אם הוא לא מוצא זאת במודעות האבל, הוא מרים טלפון לבית החולים העירוני או לבית הקברות, שם מגדירים אותו כבר כ"לקוח קבוע". ניחשתם נכון, זמן לעבוד כבר אין לו, לפחות לא מאז 1983, השנה שבה אביו נפטר והוא לאחר שהחליט שייעודו זה לבקר בהלוויות על בסיס יומיומי, התפטר מעבודתו בכדי לפנות זמן לעיסוק בהתמכרותו החדשה והחשובה יותר.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by