בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
עושים סדר: טעויות נפוצות בסידור הבית 
 
  צילום: יחצ קארה דיזיין    
עולם הבית |
 

אין מי שלא חולמת על בית מסודר ומטופח אך בשביל זה צריך קודם כל להתגבר על הטעויות הנפוצות שמגדילות את הבלאגן בדירה וגורמות לייאוש. כך תעשו זאת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כולנו היינו רוצים בית מסודר כמו במגזינים של עיצוב, אך בשביל זה אנחנו צריכים להתגבר על הטעויות הנפוצות, שמגדילות את הבלאגן בביתנו וגורמות לייאוש. התגברות על הטעויות הללו תבטיח, שהפריטים שאין בהם עוד צורך יצאו מהבית שלכם ויפנו לכם מקום חיוני. כך לכל פריט תהיה כתובת אחסון ייעודית לו, והסדר יתחיל לשכון בביתכם. שרית גושן פנטי, מנכ"ל סידורים עוזרת לנו לעשות סדר בבית:

 

אחד הדברים, שהכי מפריעים לסדר הוא הרצון למצוא מקום "לבינתיים", עבור דברים שונים בבית. אין דבר קבוע יותר מהזמני ולכן ברוב המקרים ההחלטה הזמנית, הופכת לא פעם למקום הקבוע של אותו פריט. בכדי שנזיז את הפריט הזה ממקומו הזמני הוא יפריע או שפשוט לא נצליח למצוא אותו במיקום הזמני.

 

בכדי להקטין את הסיכוי למיקומים זמניים, מומלץ שיהיו בבית כמה שפחות שולחנות, מדפים ונישות, שבהם אפשר לדחוף דברים. כדאי גם לקבוע כלל, שכאשר קונים משהו חדש מוציאים משהו ישן מהבית ובכך לפנות מקום אחסון ייעודי לפריט החדש שנקנה. בצורה הזו נבטיח שאופני הכושר שנקנו ונזנחו לא יהפכו למתלה ושהשולחן החמוד לנוי לא יהפוך למחסן.

 
 

מחכים לזמן פנוי כדי לעשות סדר בבית


 צילום: shutterstock 
 

"כשאצא לחופשת לידה אעשה סדר בכל הארונות", "בחופשת הפסח נשתלט על המחסן ונעשה בו סדר" - משפטים אלו ודומים נשמעים רבות ומתארים את הציפייה לזמן פנוי כדי להתחיל לעשות סדר. אם נבחן את המציאות, נראה שבכ-80% מהמקרים, הזמן הפנוי הגיע אך הסדר לא נעשה. הסיבה לכך היא שאנחנו מעדיפים לעשות דברים אחרים, בזמן הפנוי שלנו.

 

כדי לעשות סדר בבית, יש צורך להעלות את ההחלטה הזו אל ראש סדר העדיפויות, וברגע שעושים זאת, פתאום מתפנה הזמן עבורה מעצמו. ההוכחה לכך היא, שכאשר הבלאגן עובר את סף הרגישות, אז  מתחילים לעשות סדר בבית גם כאשר לא מדובר ביום חופש.

 

לסדר את כל החדר בבת אחת


 צילום: shutterstock 
 

אם מנסים לשפוך את תכולת כל הארונות כדי לסדר אותם מחדש, מגלים שרגע לאחר הוצאת כל הבגדים, החדר נראה בכאוס וקשה אפילו לחשוב מאיפה מתחילים. הנטייה היא לחייב את עצמנו לסדר, כמה שיותר בבת אחת אם כבר התחלנו, אך הבעיה עם גישה זו היא, שהבלאגן שמגיע לפני הסדר מרפה את ידינו וגורם לנו לזרוק את הכל לארון בבלאגן בחזרה.

 

סידור נכון של הארונות צריך להתרחש בדרך הזו: מדף אחר מדף, מגירה אחרי מגירה וסידור הבית צריך להיות במסגרת חדר אחרי חדר. כאשר מתחילים כמה מוקדים של בלאגן, קשה יותר להשתלט עליהם ולכן חשוב לעבוד בצורה סיסטמתית. אם אינכם חובבי סדר, כדאי להגדיר מעט מטלות בכל יום על פני כמה ימים, במקום יום מרוכז לסידור, שבמהלכו תרגישו מרוטי עצבים.

 

להחביא את הבלאגן


 צילום: shutterstock 
 

אחת האסטרטגיות להתמודד עם בלאגן היא להחביא אותו, גם כדי לא להתמודד איתו, וגם כדי שהאורחים לא יראו עד כמה אנחנו מבולגנים. גם במקרה הזה מדובר למעשה בהנחת החפצים השונים במקומות, שלא סביר שנזכור, ונצטרך לחפש אחריהם ארוכות.

 

אם הברירה היא בין מקומות אחסון סגורים למדפים פתוחים, עדיף לבחור בסגורים, שגם מסתירים את הבלאגן וגם מונעים צבירת אבק. חשוב לקבוע אחת לתקופה מועד לסידור הארונות הללו כדי למצוא את כל מה, שהוחבא שם.

 

להפוך את הבית לחדר ארונות גדול


 צילום: shutterstock 
 

מה עושים כשאין מקום לכל הדברים? אם התשובה שעלתה לכם בראש היא "קונים עוד פתרונות אחסון", כנראה שאתם לא מסודרים במיוחד. לאנשים בלאגניסטיים יש נטייה לרכוש הרבה פתרונות אחסון מתוך תקווה, שכך ימצא מקום לכל הבלאגן, הבעיה היא שכאשר לא יודעים כיצד להשתמש נכון במקומות האחסון, מהר מאד הארונות מתמלאים והכאוס חוזר.

 

חוץ מהחיסרון הנובע מסתימת חלל הבית בארונות, גם העלות של ארונות חדשים גבוהה. הפתרון הנכון הוא לעשות סדר, למיין את החפצים ולראות את מי מהם ניתן למכור, למסור או להשליך. אף אחד לא באמת צריך את כל הדברים שיש לו ובטוח שלא משתמש בכל הדברים.

 

לא לתכנן בצורה מדויקת את מקומות האחסון


 צילום: shutterstock 
 

הקנייה "הסטנדרטית" היא אחד הדברים שיוצרים קשיים לסידור. כשקונים ארון מן המוכן, עלינו להתפשר על כמות התלייה, שיש בו,כמות המדפים ולהתאים את הרגלינו אליו במקום להתאים את כמות מקום התלייה והמדפים לצרכים ולהרגלים שלנו. גם במטבח עלינו לנסות ולחלק את הציוד בין המדפים בהתאם למה שבחר עבורנו היצרן, במקום בהתאם לאופן שבו יהיה לנו הכי נוח ונגיש.

 

לצד הבעייתיות בקנייה של פתרונות אחסון מוכנים, צצה בעיה נוספת - חוסר תכנון לחלק מהדברים, שצריכים אחסון, כמו למשל, לבנים וגרביים, צעיפים, כובעים, פאות, או נעליים.

 

כשמתכננים מקומות אחסון, כדאי לנסות ולהכיר את ההעדפות והצרכים, לברר מה לא אהבנו בארון הישן ורצוי ואפילו להעלותם על דף. עלינו לרשום לעצמנו מה יש לנו כיום, אילו שינויים היינו רוצים בארונות החדשים, והאם יהיה בהם מקום לכל הדברים, שנצטרך כמו למשל מגירות לגרביים, ולבחור את הארונות, שהכי קרובים לצורך  או לבנות בהתאמה אישית. 

 

רק אחד שמחליט


 צילום: shutterstock 
 

מכירים את המצב שבו המזכירה חולה ואף אחד אחר במשרד לא יודע איפה דברים נמצאים? כאשר מחליטים על שיטת סדר לבד, אתם עושים בדיוק את אותו הדבר ויוצרים מצב, שבו בכל פעם שצריך למצוא משהו או להחזיר למקום יקראו לכם.

 

כאשר בוחרים שיטה עבור סידור הבית, צריך להחיל אותה על כל הדיירים ולוודא שהם מסוגלים להתמודד איתה. במידה ולא מחליטים על שיטה מוסכמת על כולם, מחלקים את האחריות על חדרים שונים בבית למי שגר בהם ועליו לקחת אחריות ולסדר אותם לפי השיטה, שמתאימה לו.

 

אולי עוד נשתמש בזה פעם

אנחנו שומרים בגדים כי אולי הם עוד יחזרו לאופנה או אולי נרד במשקל, כבלים ממכשירי חשמל, שכבר לא איתנו כי אולי נצטרך אותם פעם ודברים מקולקלים, כיוון שמתישהו נלך לתקן אותם ונשתמש בהם שוב. כל הדברים הללו הם חפצים, שתקועים בארונות וגוזלים מקום, רק מתוך מחשבה שאולי נזדקק להם שוב.

 

בכדי להחליט מה באמת צריך להישאר ומה לא, יש להסתכל על כל פריט, לבחון מתי בפעם האחרונה השתמשנו בו ומתי ה"פעם" שנשתמש בו יגיע. שאלו את עצמכם, עם יד על הלב, כשקונים מכשיר חשמלי חדש וקורה משהו לכבל שלו מה תעדיפו - כבל ששוכב במגירה עשור או כבל חדש?

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by