בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
אמבטיה מפנקת: חדר הרחצה מאז ועד היום 
 
עולם הבית |
 

חדר האמבט על כל אביזריו נולד לאיטו מיחידת רחצה קטנה בתקופה הויקטוריאנית ועד חדרי רחצה משוכללים ומעוצבים בתקופה של היום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אחרי יום עבודה מפרך, אין כמו לצלול לאמבט חם, לתת למים הזורמים להרפות את השרירים ולנקות את הגוף מכל המתח והעומס שמאפיין את החיים המודרניים. פעולת הרחצה, חדר האמבט וכל האביזרים שבו מובנים מאליהם עבורנו ואנו לא עוצרים כלל להקדיש להם מחשבה.

 

רשת אלוני ערכה תחקיר קטן, שגילה אבולוציה מרתקת ועובדות מעניינות מתחילת המאה ה-19 ועד היום. הכינו את הסבון, הסבון וקצף האמבט.

 

תחילת המאה ה- 19

חדר האמבט על כל אביזריו נולד לאיטו מיחידת רחצה - האבטיפוס של הכיור, בארמונות האצולה של אנגליה הויקטוריאנית בתחילת המאה ה-19. היחידה מוקמה בחדרי השינה או בחדרי ההלבשה והייתה מורכבת מחלק עליון עשוי פורצלן, שבתוכו החזיקו מאגר מים קטן. החלק שמתחתיו הכיל יחידה נשלפת, בה היה דלי לריקון המים המשומשים.

 

השלב הבא בהפיכת הברווזון לברבור הגיע מהתפתחות טכנולוגית בתחום השרברבות, פרי המצאתו של היילר, הנסיך מוויילס, שפיתח שקע ניקוז למים המלוכלכים, סילק אותם החוצה מהחדר ופתר בעיות היגיינה ומחלות שנגרמו ממים משומשים עומדים.

 

בשנת 1870 התרחשה פריצת דרך נוספת כאשר חוברה אספקת מים זורמים לבתים. התפתחות זאת הפכה את אותה היחידה לרהיט מעוצב ומרשים - כיור או שניים בחלק העליון, כאשר לעיתים הותקן ברז נוסף לשטיפת השיער או הזקן (הלוק המדליק ביותר של אז). צינורות הניקוז הוסתרו תחת מבני עץ מהגוני מאסיביים ומגירה נשלפת הסתירה יחידה לשטיפת אזור החלציים וכפות הרגליים. הנגזרת הטבעית של הרהיט הזה היא כמובן האמבטיה, שאז נוצקה כיחידה אחת ועובדה בצורה ידנית. הן היו עשויות פורצלן ומשקלן הגיע ללמעלה מ-500 ק"ג. מה שהפך אותן מייד לסמל סטטוס אופנתי אצל שכבות האצולה.

 

התפתחויות טכנולוגיות שהביאו לשימוש בחומרים זולים יותר, כמו אבץ, עופרת ואמייל הפכו את האמבטיות לנפוצות יותר והעניקו להן מראה אחר, נקי - גימור לבן, עמידות גבוהה, בעל מגע נעים - דומה ביותר לאמבטיה של היום. העיצוב המקובל ציפה את האמבט בעץ - בהתאם לכיור, ואת הקירות באריחי קרמיקה על מנת להגן עליהן מפני הלחות.

האב הקדמון של המקלחון נולד כבר אז. באמבטיות המובחרות ביותר התקינו תא עמידה בו הורכבו מספר ברזים, שסיפקו זרמי מים בעוצמות שונות לאורך כל הגוף, עם ברז נוסף שהזרים מים מלמעלה.

 

 
 צילום: יחצ אלוני 
 
 

סוף המאה ה-19

חדר האמבט של סוף המאה ה-19 היה כאחד החדרים בבית וההתייחסות אליו הייתה בהתאם. החדר היה גדול מאוד, אפילו ענק, עיצוב הפנים בו היה מרהיב. ויטראז'ים פרחוניים עיטרו את החלונות, וילונות כבדים בעלי קישוטים וסרטים כיסו אותם. הרצפה כוסתה בשטיחים שעירים להגנה על חום הרגליים וארונות מהגוני גדולים הסתירו את כל האביזרים בו (מלבד האמבטיה עצמה והכיור). מיקומו, לא היה באזור חדרי השינה, כמו היום, אלא ליד חדרי המגורים היות וכל בני הבית השתמשו בו במשותף. בסביבות זמן זה כבר היה בנמצא בבתים רבים ברחבי אירופה וארה"ב ומלבד קומץ משפחות אצולה וותיקות, שהחשיבו אותו לוולגרי כמעט כל בית נבנה עם חדר רחצה בתוכו.

 

ב-1900 הטרנד החם ביותר בענף - אמבטיה ממתכת, עומדת על רגלי אריה, חפה מכל ציפוי מהגוני. במקביל הופיעו כיורים פשוטים יותר, בדגמים לבנים, ביחידה אחת, כמו המודרניים של היום, נתמכים על ידי רגלי נירוסטה פשוטות.

הגישה האמריקאית, שהחלה לתת אותותיה ולהשפיע על כל העולם בתחילת המאה ה-20 הייתה יותר תכליתית ושמה דגש, על הפונקציונאליות של חדר האמבט  ולא על העיצוב. כך נולד לו חדר האמבט הפשוט - קטן ואינטימי יותר, פשוט ותכליתי. המקלחון הופרד מהאמבטיה והוצב בכלוב עטוף וילון בפינת החדר מעל אגן ניקוז קרמי. העץ הכבד מצא את דרכו החוצה והאתגר, שעמד בפני האדריכלים והמעצבים היה לתכנן חדר רחצה שיתאים לכל חלל מגורים כולל רכבות, ספינות נוסעים ועוד.

 

תקופה זו "חינכה" את האוכלוסייה להרגלי ניקיון והיגיינה, כפי שאנחנו מכירים אותם כיום, והפכה את הפעולות ליומיומיות. אט אט הפכה הרחצה לפולחן של פינוק והתרגעות, בעיקר לאור התפתחויות בענף הקוסמטיקה וייצור תכשירים ריחניים ומפנקים. פולחן האמבט שהחל לתפוס תאוצה דרך פרסומות, כתבות בעיתונות וסרטי קולנוע, שהפכו את פעולת הרחצה למקור פינוק, עונג והנאה שימשו מקור השראה בלתי נדלה לעיצובים מטורפים של אמבטיות בצורות משונות, מעוטרות וצבעוניות, שקועות ברצפה, מצופות פרווה ועוד. האביזרים הנלווים - חלוקי אמבט, סבונים, קרמים ושמנים, נהנו גם הם מפריחה תרמו לפולחן הרחצה להתחזק ולהתבסס והפכו למשלימי אווירה בחדר האמבט. כיום ניתן למצוא במרבית רשתות השיווק מוצרי פילינג, מלחים ושמנים לגוף המורכבים מחומרים טבעיים ואקזוטיים כמו מלפפונים, ליצ'י ופפאיה.

   

 
 צילום: יחצ כרמל 
 

נגיעות מהעבר בחדר הרחצה שלנו

בחדרי הרחצה שלנו, אפשר למצוא מעט מכל הסגנונות האלו, בצירוף השפעות חזקות מהמזרח - מחדרי הרחצה היפניים ותורת הפנג שוואי. התפיסה של חלל הרחצה כמקום להתחדשות גופנית - רוחנית שהאווירה והעיצוב שלו מקבלים חשיבות גבוהה.

 

העץ: מצא דרכו חזרה אל חדר האמבט - הפעם, חידושים טכנולוגיים הפכו אותו לעמיד במיוחד ומגוון בשימושיו. חיפוי לקירות, משטח לכיור, ספסל עליו מניחים אסלה ובידה ועוד.

 

המקלחון: שהחל כ"גידול" של האמבטיה, הפך נפוץ ביותר. לעיתים בשל העדר מקום בבית, ולעיתים כתוספת לאמבטיה קיימת. המכירות של המקלחונים בישראל עלו בצורה דרסטית בשנים האחרונות, ובהתאם הם עברו "מתיחת פנים" כדי להתאים לציפיות הגבוהות של הישראלים מהמקלחת היומית שלהם. ראשית, המקלחון גדל לתא מרווח, אלגנטי ומפנק - כבר לא המקום הקלסטרופובי של פעם. ניתן למצוא מקלחון במגוון צורות - פינתי, עגול או קטום. יחידות מסאג', טרמוסטט, ג'טים לכל הגוף ופאנל רחצה הם רק חלק מהאביזרים שניתן לשלב במקלחונים של היום. הזכוכיות מגיעות עם ציפוי אנטי קאלק שמונע הצטברות אבנית ועכירות של הזכוכית, מה ששומר עליו נקי וחדש לאורך זמן.

 

הברזים: של היום, אף כי חלקם מגיעים בצורות "של פעם" עשויים מחומרים חדשניים, שעמידים לאורך שנים. ב"אלוני" אפשר למצוא עשרות דגמים שלכל אחד אופי משלו ופונקציה מקלחתית מפנקת. יש להשיג כיום ברזים משולבים בתאורה במגוון צבעי מתכת במערכות משוכללות שמתיזות על כל הגוף בו זמנית מ-12 מוקדים שונים.

 

 
 צילום: יחצ אלוני 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by