בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
גוף ונפש 
ריקוד מושחת: ריקודי עמוד לא רק לחשפניות 
 
 (אילוסטרציה)    צילום: shutterstock    
גוף ונפש |
 

הסדרה החדשה "אלנבי" הזכירה לנו שריקודים על עמוד כבר מזמן חצו את הקווים למיינסטרים. מדובר בספורט לכל דבר עם שיעורים מסודרים, מדריכות מנוסות, ומתאמנות שמחטבות את הגוף ונהנות. הקהל כבר מכור: "יותר טוב מדיאטה, יותר טוב מפסיכולוג ויותר טוב משיחה עם חברה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אתמול שודר בערוץ 10 הפרק הראשון של "אלנבי", סדרה על חיי הלילה הפחות זוהרים של תל אביב עם ספוט על מועדוני החשפנות האפלים. מעבר לכניסה המורכבת לדמותן של חשפניות, היה למורן אטיאס ורומי אבולעפיה, השחקניות הראשיות, עוד אתגר חשוב - ללמוד לרקוד על עמוד. ובניגוד לתדמית הסקסית מדובר בפעילות ספורטיבית לכל דבר, ואפילו קשה במיוחד.

 

"זו עבודה אינטנסיבית שדורשת מיומנות, תזוזה והפעלה של שרירים, כמו בכל פעילות ריקוד וספורט. בנות מופתעות שזה כל כך קשה ואני אומרת: את באת לרקוד עם העמוד, העמוד לא ירקוד איתך אז את זו שצריכה לזוז", מסבירה נטע לי לוי הבעלים של סטודיו Funky Goddess"". כאילו שצמד המילים "עבודה אינטנסיבית" לא הלחיץ אותנו מספיק, הילה נוגה (26) מתל אביב, שלומדת ריקוד על עמוד קרוב לשנתיים, מגלה לנו איך זה נראה באמת מאחורי כל הזוהר: "הרבה רקדניות מסתובבות עם סימנים כחולים, פצעים, יבלות ועור קשה בכפות הידיים באופן קבוע, לא בדיוק מראה מלבב".

 

אז למרות ההקבלה לעולם החשפנות, בה חטאנו גם אנחנו, הקשר בין העולם האפלולי והמיני לבין הספורט האקרובטי מתחיל ונגמר בדבר אחד, העמוד עליו רוקדים. "חשוב להבהיר שמתאמנים בבגדי ספורט, אפשר מכנסון קצר וגופיית ספורט ללא נעליים. כמה שיותר חשוף זה יותר טוב, אך ורק מהסיבה שנדרש חיכוך של הגוף עם העמוד, כך שלהתאמן עם טרנינג או עם נעליים זה כמו לשחק כדורגל עם חליפת גלישה, זה פשוט לבוש שלא מתאים לספורט הזה. יש גם שיעורים שעושים עם נעלי עקב, סתם כי זה כיף, וזו מיומנות בפני עצמה, אבל באימון עצמו צריך שיהיו בגדים קצרים ממש כמו באתלטיקה", יוצאת לוי להגנתו של התחום.

 
מור מוטולה
 מור מוטולה    צילום: אורן כהן ושקד אוזרד 
 

תפס חזק בארה"ב ובשנים האחרונות גם בארץ

 

ריקוד על עמוד הוא ענף שתפס תאוצה בעשור האחרון בעיקר בארה"ב והגיע לארץ לפני כשלוש שנים. "פתחתי את הסטודיו במאי 2009 וזה היה הסטודיו הרשמי הראשון בישראל שהיה בו שיעורים של פיטנס עם עמודים קבועים בחוג של ממש. השיעורים הם של שעה, כשמתחילים בחימום אינטנסיבי של 15-20 דקות על מזרן", מספרת לוי, "אחר כך ממשיכים עם שיעורי טכניקה ואקרובטיקה ויש שיעורים יותר ריקודיים בהם לומדים יותר תנועות, שיהפכו את הטכניקה ליותר זורמת. אני מלמדת כוריאוגרפיה, כמו בכל שיעור ריקוד רגיל".

 

מור מוטולה, מדריכה בסטודיו dDance, נחשפה לתחום ממש במקרה: "סיימתי שירות קבע בצבא ועברתי לעבוד במיאמי מטעם משרד החוץ. שכנה סיפרה לי שיש לה סטודיו לריקוד על עמוד ושהיא מזמינה אותי לבוא לנסות. אמרתי שאני לא חושבת שזה בשבילי כי ישר עלו לי קונוטציות של מועדון חשפנות, ואחרי הכל הייתי עובדת ממשלה ולא ממש ניסיתי לפתח את עצמי בכיווני קריירה חדשים", מספרת מוטולה וצוחקת, "היא לא התייאשה ואמרה לי לנסות לפני שאני שופטת. הלכתי, ניסיתי וגיליתי שזה ממש לא מה שחשבתי שזה, התאהבתי.

 

בתוך 3 חודשים מצאתי את עצמי יורדת 8 ק"ג. לא הרגשתי שאני הולכת לעשות ספורט אלא שמצאתי תחביב חדש. מאוד התחברתי לעצמי, לגוף שלי ולנשיות שלי, זה מאוד השפיע עליי. אחרי כמה חודשים חזרתי לישראל, הוצאתי תעודת מדריכה גם בארץ וגם בחו"ל, יצרתי קשר עם סטודיו dDance  והתחלתי לעבוד איתם. זה היה ממש בתחילתו של הענף, ולאט לאט השיעורים הפכו לכל כך פופולריים שבנות הגיעו אלי אחרי הרשמה מראש של שלושה שבועות". חן נס, מנהלת dDance, מספרת כיום יש בסטודיו 25 קבוצות בשבוע, בהדרכת שלוש מורות שונות.

 
מור מוטולה
 מור מוטולה   צילום: אורן כהן ושקד אוזרד 
 

מי קהל היעד בשיעורים?

ההרכב של המשתתפים בשיעורי הריקוד על עמוד מאוד מגוון: מבנות נוער, דרך חיילות ונשים צעירות ועד לנשים בנות 40 ומעלה, ישנן בנות ואמהות שמגיעות יחד ואפילו גברים. "הבחורים באים לגמרי בשביל הספורט, בשביל התרגילים והאקרובטיקה, ללמוד את המיומנות. זה לגמרי אתגר בשבילם. הם פחות מתעניינים בסיבובי אגן אבל מין הסתם זה לא רק מה שאנחנו עושים. כשיש קבוצות מעורבות אני מלמדת כוריאוגרפיות יותר מאתגרות, יותר יוניסקס שמתאימות לשני המינים", מספרת לוי.

 

מוטולה מספרת שדווקא נשים במקצועות חופשיים ועמדות חזקות מרבות להגיע לשיעורים, "יש רופאות, ראשי חוג וסגניות מנהלים של אוניברסיטאות, פעם אחת אפילו הגיע שופטת לשיעור. גם אני הייתי בעמדה חזקה במקום העבודה כשרק התחלתי לעסוק התחום. בשנייה שאתה מבין שמדובר בספורט, אין הבדל בין להגיע לשיעור ריקוד על עמוד לבין שיעור פילאטיס. הייתה פעם אחת שהגיעה בחורה לשיעור ואמרה לי שהיא חמש שנים על עמוד ופעם ראשונה שהיא לומדת לעשות סיבוב. בתמימותי שאלתי אותה מה היא עושה חמש שנים על עמוד והיא ענתה שהיא חשפנית. אחרי אותה פעם היא כבר לא הגיעה לשיעורים שלי, היא כנראה הבינה שלא מדובר בענטוזים בנעלי עקב גבוהים אלא באקרובטיקה טהורה בעזרת עמוד, שבמקרה משמש גם חשפניות במועדוני חשפנות".

 
 צילום: סטודיו dDance 
 
 

"דווקא ריקוד בלי עמוד מביך אותי יותר"

למרות שהתחום עדיין צעיר בארץ, שלוש שנים אחרי כניסתו כבר כמעט שאין מבוכה ומרבית האנשים מבינים שמדובר בספורט ואומנות לכל דבר. "בהתחלה הייתה ממש מבוכה. בנות לא רצו לקבל התכתבות דרך הפייסבוק כדי שלא יראו מה הן עושות, ובטח שלא רצו להצטלם. והיום, הן מביאות מצלמות לשיעורים וכבר מעלות תמונות לבד. מדי שנה אנחנו גם עושים הופעות, באים החברים והמשפחות תומכות", מתארת לוי. "בכלל לא הביך אותי לספר. יש לי אלבום בפייסבוק של תמונות מהשעורים שהוא אפילו לא חסום. מי שלא מכיר חושב לעצמו: מה את חשפנית או משהו כזה? ואלו באמת תגובות מעצבנות, אבל אנשים פתוחים יותר מבינים שזה בסך הכל ספורט ושזה מאוד כיף", מגלה טל אלון (21) מרמת גן.

 

נועה חוסרבי (25) מאורנית, עובדת הייטק ביום ורקדנית חובבת בערבים נכנסה לתחום ממש במקרה: "לא ידעתי בכלל שקיים כזה דבר ולפני 10 חודשים ראיתי שובר של גרופון לשיעורי ריקוד על עמוד. נכנסתי לאתר וקראתי על מור (מוטולה, י.ב.) המדריכה ואיך היא נכנסה לתחום וזה נראה לי כמו הדבר הכי מדהים בעולם. קניתי שוברים, הלכתי לנסות והתאהבתי. כיום, אני מתאמנת לפחות ארבע שעות שבועיות ויש לי עמוד בבית. הכרתי שם קבוצה של בנות והפכנו להיות חברות טובות ואנחנו מתאמנות ביחד, ונפגשות גם מעבר לזמן השיעורים".

 
 צילום: Funky Goddess 
 

אז מה מושך אותך כל כך לתחום הזה?

"מדובר בכוח וגמישות והדבר העיקרי פה הוא האתגר. אף פעם לא משעמם לך, אף פעם לא חוזרים על אותו תרגיל, על אותה רמה" מסבירה מוטולה. "קודם כל מאוד התחטבתי! היה לי גם נורא קשה להתמיד בספורט וזה הספורט הראשון שאני ממש מתמידה בו ומחכה שיגיע כבר השיעור, לקנות עמוד, להתאמן בבית. בזכותו נפתחתי לעוד סוגים של ספורט, והיום אני גם רצה מרתון. מעבר לכך, זה הדבר  הכי טוב שעשיתי לעצמי כי אני פשוט מרגישה מועצמת. זה תחביב שאני אוהבת, שובר שגרה לחלוטין, אני מרגישה סקסית בו, מרגישה חזקה ועושה דברים יפים. את עושה תרגיל, וכואב לך וקשה לך ואת מלאה בסימנים כחולים אבל את מתמידה ובסוף את מצליחה וזה כיף ענק. אני חושבת שזה נתן פן אחר לאופי שלי", עונה חוסרבי. "זה כיף חבל על הזמן, גם לבנים וגם לבנות, וזה גם ספורט למי שרוצה לשמור על אורח חיים בריא", מסבירה לנו אלון.

 

מעלה את הבטחון העצמי

"אני חושבת שהדבר העיקרי שקרה לי זה שתפיסת הגוף שלי השתנתה", אומרת הילה נוגה "ככל שבחורה מתקדמת בריקודי עמוד, הגוף שלה מתרחק ממה שאנחנו חושבים עליו בתור 'אידיאל היופי הנשי'. הכתפיים מתרחבות, שרירי הגב והידיים מתפתחים, מופיעות קוביות בבטן, והחזה והישבן נעלמים. אבל במקביל לשינויים האלה, הפסקתי לדאוג אם הגוף שלי מתאים לציפיות מסוימות לגבי המראה שלו, והתחלתי ליהנות ממה שהוא מסוגל לעשות. הסימנים הכחולים לא מפריעים לי למרות שהם מכערים כל חצאית וכל חולצה קצרה, אני גאה בהם כי הם סימן לזה שלמדתי תרגיל חדש. אין לי ספק שזו דרך הרבה יותר בריאה לחשוב על הגוף, ובמובן הזה ריקודי העמוד תרמו מאד לביטחון העצמי שלי ולהשלמה עם מה שנתנו לי הטבע והגנטיקה".

 

"מעבר לכך", אומרת נוגה, "ריקודי עמוד באופן ספציפי מכריחים אותך להסתובב בחדר מלא אנשים עם מראה ענקית כשאת לבושה במכנסונים וחזייה. היופי בכל העניין הוא שכולן איתך באותה סירה: כל אחת עם הצלוליט וסימני המתיחה וה'שניצלים' שלה. אם לא היה לך נוח עם זה כשנכנסת בדלת, מהר מאד את מתרגלת. ואם לצטט משהו שמורה לריקודי בטן אמרה לי פעם: יותר טוב מדיאטה ויותר טוב מפסיכולוג ויותר טוב משיחה עם חברה".

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by