בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
לייפסטייל 
הילד שלכם בעל מוגבלות? אל תרחמו עליו 
 
לייפסטייל |
 

אחד האתגרים הגדולים של ילדים בעלי מוגבלות הוא להשתלב בחברה. אבל ברבים מהמקרים, לא המוגבלות שלהם היא זו שמקשה עליהם אלא דווקא הרחמים והפינוק של ההורים. יש לכם ילד עם מוגבלות? הפסיקו לרחם עליו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ילדים בעלי מוגבלות מתקשים בהרבה מאוד דברים שעבור ילדים ללא מוגבלות לא מהווים בעיה. אז איך תוכלו לגרום לילדכם להשתלב בחברה הרבה מעל למצופה, כמובן בהתאם למוגבלות שלהם - פשוט מאוד. הקנו להם דרך חיים עצמאית, לא רחמים ופינוק יתר.

 

 

היערכות מחודשת ומודעת

 

לידתו של ילד חריג במשפחה היא חוויה קשה אשר מעוררת בקרב ההורים והמשפחה מגוון רב של רגשות קשים ומבולבלים.

זה מתחיל בצער, בושה, אשמה, בדידות, הכחשה ומגיע להגנת יתר על הילד כתוצאה מפחד וחרדה לשלומו. תחושות אלו של ההורים מושלכות על המשפחה כולה, החל מהאחים ואחיות והמשפחה המורחבת ועד הילד החריג עצמו.

 

תחושות אלו גם יוצרות חוסר באיזון במערכת המשפחתית ודורשות היערכות מחודשת ומודעת על מנת שתוכל המשפחה לתת לילד החריג את הדרוש לו לצמיחה גדילה והתפתחות. השלב הראשון להתחלת ההתמודדות עם המצב החדש היא קבלת המציאות, התפכחות והשלמה, הכרה בצרכי הילד והתארגנות נכונה למענו ולמען המשפחה כמערכת. אבל לעיתים השלבים הללו מתעכבים מכיוון שמשפחה פוגשת את הרחמים, הדחייה, החרדות, הפחדים, הדעות הקדומות, וההסתייגויות מהסביבה. לא תמיד כל אלה באשמת ההורים.

 

לעיתים קרובות, בעוד ההורים ואנשי הטיפול עוקבים אחר כל התקדמות בתפקוד הילד, גאים ושמחים עליו, הם נתקלים במבטם של הסובבים אותם אשר מבחינים במה ש"אין" ולא במה ש"יש". הצעד הקטן והמרגש של הילד בדרכו הכול כך קשה ומפותלת אינו מחפה על הפער האמיתי הנראה לעין. החברה מבחינה די בקלות ב"חלק הריק שבכוס" וזה בהחלט מטריד ומעסיק את הוריו. לקושי המוכר היומיומי נוסף מצב של "דחייה חברתית" המהולה ברחמים ואולי אף באשמה, במיוחד אם הבעיה היא גנטית הקשורה לתורשה.

 

 

 
היערכות מחודשת ומודעות למצב ילדכם.
 היערכות מחודשת ומודעות למצב ילדכם.   צילום: fotolia 
 

אין מנוס מדאגה

 

גם אם יש להורים כוחות נפש רבים - קשה להם והדאגה מעיקה עד מאוד. כאשר מדובר בפיגור שכלי למשל, קיים כינוי שנקרא: "נצח הורות", שאומר שהפיכת הילד לבוגר כרונולוגית אינה מפסיקה למלא את מחויבותם ההורית כלפיו. חרדתם אינה זמנית או ממוקדת אלא מתמשכת עם דאגה רבה לעתידו. אין מנוס מדאגה, מאחריות ומחששות להווה ועתיד. ההווה קשה וסוחט והעתיד מאיים ומפחיד.

 

אבל העניין הוא שאין ילד שאינו נתקל בקשיים ולעולם לא נוכל, גם אם נהיה מלאי כוונות טובות מנוסים ובעלי ידע רב ונקדיש עצמנו אך ורק למען ילדינו - למנוע מהם תסכולים משברים התנסויות וכישלונות. היכולת של כל ילד לדחות סיפוקים, לבקש עזרה, להסתדר עם אחיו ובחברה, לעמוד בתחרויות בגן או בחיים, להתמודד עם בקורת. היכולת למצוא פתרונות ולבחור מתוך המשאבים העומדים לרשותו מותנית בכוחות הנפש שלו, בכוחות שפיתח ה"אני" שלו ובתמיכה שקיבל מאנשים הקרובים לו בשעת צרה.

 

 
כשישנו ילד בעל מוגבלות במשפחה - הדאגה מעיקה.
 כשישנו ילד בעל מוגבלות במשפחה - הדאגה מעיקה.   צילום: fotolia 
 

לא מצליחים לתמוך מהצד

 

במשפחות חריגות קשה למשפחה ולהורים בפרט לאפשר לילד להתנסות בכישלונות ומשברים ולתמוך בו "מהצד". כאשר ילד חריג נמצא במצוקה יש נטייה טבעית לסייע לו ו"לפצות" אותו על הסבל בפינוק יתר וחסות יתר מתוך הנחה שכך ניתן לצמצם את תחושת הסבל והמתח שבו הוא שרוי.

 

הורים רבים במצב כזה לא תובעים מילדם להתמודד עם קשיים, להתאמץ, להשקיע אנרגיה, להיות אחראי למעשיו. הם עושים דברים במקומו, מוותרים לו, או מבקשים מאחרים שיוותרו לו, מרחמים עליו, לא תמיד מציבים לו גבולות , פוחדים להגביל, לאסור, לכעוס, ולהטיף. הם שוכחים כי ללא הכוונה מצדם יגדל להיות "ילד פרא" חסר ביטחון ויכולות, מונעים ממנו בכל מחיר התנסויות שעלולות לתסכל אותו ולהיות לו אף מכאיבות, עוטפים אותו "בצמר גפן" והתוצאה הבלתי נמנעת היא ילד המובל לבגרות כשהוא בלתי מנוסה, תלותי, אינו מאמין בעצמו וביכולותיו, אינו מסוגל להתמודד עם קשיים ומצבי לחץ. הם מגדלים ילד שאינו מוכן לחיים.

 

ראוי לציין כי מתן תשומת לב ויחס אישי, אהבה, תמיכה , עידוד והקשבה אינם פינוק - הם הכרחיים להתפתחות תקינה של כל ילד, ובפרט הילד החריג, פינוק הינו כל דבר שהילד יכול לעשות בעצמו והוריו או משפחתו עושה זאת בשבילו - ממניעים שונים.

 

 
כאשר ילד חריג נמצא במצוקה יש נטייה טבעית לפנק אותו מעל הצורך.
 כאשר ילד חריג נמצא במצוקה יש נטייה טבעית לפנק אותו מעל הצורך.   צילום: fotolia 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by