בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
לייפסטייל 
מחקר: הורים מעשנים, ילדים מעשנים 
 
 הקשר עם ההורים משפיע על ההחלטה של המתבגר האם לעשן.    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
לייפסטייל |
 

על פי סקר שנערך במכון "אלן קאר" מראה כי 40% מהילדים הנחשפים לעישון בבית, התנסו בעישון בעצמם. כיצד הקשר עם ההורים משפיע על ההחלטה של המתבגר האם לעשן? הכל בפנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

עישון בקרב בני נוער נתפס כפעילות שנובעת מלחץ חברתי ורצון להפוך למקובל, אך על פי מחקר שפורסם במגזין המוביל Preventive Medicine, עולה כי להורים יש השפעה לא מבוטלת על הסיכוי של המתבגר להפוך למעשן, הן באופן ישיר, והן באופנים עקיפים באמצעות העברת עמדות בנוגע לעישון, היותם מודל לחיקוי, וטיב הקשר בינם לבין המתבגר. אז כיצד הקשר עם ההורים משפיע על ההחלטה של המתבגר האם לעשן? כל הפרטים.

 

 

ילדם להורים מעשנים נמצאים בסיכון גבוה להפוך למעשנים בעצמם

 

מן המחקר עולה כי ילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר להפוך למעשנים בעצמם. סקר שערך מכון "למה" עבור רשת "אלן קאר" המתמחה בגמילה מעישון, בקרב 1,500 תלמידים מראה כי יותר מ-40% מבני הנוער נחשפו לעישון בתא המשפחתי, וכי שיעור דומה של בני נוער העיד כי יש לו ניסיון מעשי בעישון סיגריות. "חשיפה של בני נוער לעישון סיגריות בקרב בני המשפחה עלולה להוות גורם מזרז להתנסות אישית של הנער בעישון הסיגריה הראשונה, לכן נתון גבוה זה הוא כל כך משמעותי." מציין רמי רומנובסקי, מ"אלן קאר" ישראל. 

 

 
ילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר להפוך למעשנים בעצמם.
 ילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר להפוך למעשנים בעצמם.   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 
 

קונפליקט התת מודע - לעשן או לא לעשן?

 

הורים מעשנים מעבירים לילדיהם באופן מודע ובלתי מודע עמדות סותרות בקשר לעישון, הכוללות את ההנאה ממנו ואת תחושת הרוגע אותה הם מייחסים לסיגריה מצד אחד, ואת הרצון שלהם להגמל ולמנוע מהילדים לעשן מצד שני. העמדות השונות אותן מעבירים ההורים מעצבות את תפיסת העצמי של הילד ומהוות את הבסיס לדימוי העצמי, לערך העצמי ולתחושת המסוגלות העצמית של הילד.

 

כאשר הילד נחשף לקונפליקט הזה אצל ההורה, תחושת המסוגלות העצמית שלו נפגעת והסיכוי שהוא יהפוך למעשן גדול יותר. השילוב בין העמדות החיוביות לעישון אותן ספג בבית, לתחושת מסוגלות עצמית נמוכה יעודדו אותו להכנע ללחץ החברתי ולפתח דפוסי חשיבה שתומכים בעישון.

 

חשוב לזכור כי מתבגרים נמצאים בשלב ההתפתחותי של גיבוש הזהות האישית, והם מחפשים מודלים לחיקוי. הורים מעשנים משפיעים על ילדיהם לעשן באמצעות דוגמא אישית והמתבגרים עלולים לחקות את התנהגותם.

 

 
מתבגרים נמצאים בשלב ההתפתחותי של גיבוש הזהות האישית, והם מחפשים מודלים לחיקוי.
 מתבגרים נמצאים בשלב ההתפתחותי של גיבוש הזהות האישית, והם מחפשים מודלים לחיקוי.   צילום: shutterstock 
 

מרד נעורים, או קשר כושל עם ההורים?

 

על פי המחקר שפורסם ב- Preventive Medicine, טיב הקשר בין ההורה למתבגר משפיע אף הוא על הסיכוי שהמתבגר יהפוך למעשן. במחקר נאמר כי קונפליקטים בין ההורים למתבגרים עלולים לגרום לקשר שלילי ביניהם, שבתורו מגביר את הסיכון שבני הנוער יעשנו.

 

הורים בעלי קשר חזק וטוב עם הילדים מעניקים לילד תחושת שייכות ובטחון, שמפחיתה את הסיכוי שהמתבגרים יסתכלו על עישון באופן חיובי או יתחילו לעשן. הקשר החזק מסייע לבטחונו העצמי של המתבגר ומפחית את הסיכוי לעישון כתוצאה מרצון להיות מקובל חברתית. לעומת זאת, במשפחות שבהן הקשר בין ההורים למתבגר אינו חזק, הניסיונות לשכנע את הילד להמנע מעישון, יכולים ליצור את האפקט ההפוך, ולדחוף את הילד לעשן כאקט של מרד.

 

 
הורים בעלי קשר חזק וטוב עם הילדים מעניקים לילד תחושת שייכות ובטחון.
 הורים בעלי קשר חזק וטוב עם הילדים מעניקים לילד תחושת שייכות ובטחון.   צילום: Getty Images/ אימאג'בנק 
 
 

לעשן זה לא מגניב

 

התפיסה כי "לעשן עוזר להרגיש מגניב" עדיין רלוונטית בימינו, על פי הסקר של "אלן קאר", וכרבע מבני הנוער אוחזים בה ובאמונה שסיגריה היא סמל לסטטוס חברתי ולהשגת עמדה בקרב בני גילם.

 

גיל ההתבגרות מתאפיין ברצון לפיתוח העצמאות האישית והתנתקות מהתלות בהורים, בין השאר על ידי התמרדות וניסיון לשבירת גבולות. בקרב הורים שהקשר שלהם עם הילד חזק ומכיל, הסיכוי שהמתבגר יתחיל לעשן קטן יותר, כיוון שההורה מצייד את הילד במרחב הדרוש לו להתפתחות ולכן אין למתבגר צורך במרד נעורים שכזה. לעומת זאת, ילדים שגדלים במשפחה שבה הקשר עם ההורים חלש, סובלים מבטחון עצמי נמוך יותר. בגיל ההתבגרות הם עלולים לחפש מקור אחר לבטחון עצמי, ולפנות לעישון מתוך אמונה כי הוא יסייע לסטטוס החברתי שלהם.

 

 

 
לצערנו, התפיסה כי "לעשן עוזר להרגיש מגניב" עדיין רלוונטית בימינו.
 לצערנו, התפיסה כי "לעשן עוזר להרגיש מגניב" עדיין רלוונטית בימינו.   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

הורים, זה בידיים שלכם

 

להורים יש השפעה משמעותית על הסיכוי שילדיהם יעשנו. הפסקת העישון של ההורים ושינוי ודפוסי החשיבה כלפי עישון יכולים לחלחל אל הילדים ולהקטין את הסיכוי שאלו יהפכו למעשנים. בני נוער רבים מחזיקים בעמדות ותפיסות שגויות בנוגע לעישון ולכן הסיכויים שלהם להפוך למעשנים גדולים. באמצעות שינוי עמדות ההורים מחד ושינוי התפיסות דרך מערכת החינוך מאידך, ניתן להקטין את כמות המעשנים לעתיד ולהבטיח לילדים עתיד בריא יותר.

 

מאת:שיר נוי, מנכ"ל מכון חיבורים. ובעזרת אלן קאר - הרשת הגדולה בעולם בתחום הפסקת עישון .

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by