בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
מעצבים אחרת: ההבדלים בעיצוב הבית בין עמים 
 
 עיצוב רגוע וללא הפתעות- סגנון אמריקני    צילום: יחצ דלתות Stato    
עולם הבית |
 

למרות התחושה שכל העולם הוא כפר גלובאלי אחד - בתחום העיצוב אפשר לראות שוני גדול בין לאומים. זה בא לידי ביטוי בכל חלל בבית. הנה כמה דוגמאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כפר גלובאלי אינו מושג חדש ומתייחס לכך שהכל הפך קרוב, הגבולות מיטשטשים ונוצרות זליגות ואף הכלאות בין התרבויות השונות, בייחוד אלו המערביות הקרובות באופן יחסי זו לזו. יחד עם זאת נראה כי גם עם חלוף השנים, עדיין ניתן לראות העדפות ברורות בין הלאומים השונים, הבאים לידי ביטוי בצורה ברורה עד מאוד בשדה העיצוב, על כל חלליו. אחרי הכל, העיצוב הוא שיקוף והתגלמות של אופי החברה, צרכיה בהווה וההיסטוריה שמאחוריה.

 

פותחים את הדלת

את ההבדלים בין התרבויות השונות ניתן לראות כבר בפתח הכניסה לבית. הדלת אינה מהווה רק חוצץ בין עולם הבית לעולם החוץ, אלא סממן תרבות. בכל מקום בעולם הדגש העיצובי שונה, אצל הישראלים הוא כמה שיותר בטוח, באירופה כמה שיותר מואר ובאמריקה הוא כמה שיותר גדול. ישראל ידועה ברחבי העולם בגישה ביטחונית גבוהה המשפיעה גם על תחום העיצוב. הכניסה לבית הישראלי מתאפיינת בדלת פלדה הכוללות לעיתים עיטורים של פסי אלומיניום. אופציה נוספת שחביבה על הקהל הישראלי, היא דלת שעשויה מעץ מלא וממלאת את מקום "שומר הראש".

 

במדינות אירופה שבהן השמש היא אורחת של כבוד, הדגש הוא על הכנסת מקור אור לחלל הבית. בשונה מישראל, הפתרון הוא חלון כחלק מהדלת עצמה. כך מתקבל מראה ייחודי ומדליק, שמזוהה עם היבשת. עוד מוטיב בולט באירופה הוא דלתות מעוטרות בסגנונות שונים כמו סגנון ניאו- קלאסי, רנסאנסי או ויקטוריאני. לעומת זאת, אצל האמריקאים לא רק מגדילים את הצ'יפס במקדונלדס, גם הכניסה לבתים היא עיצובית, גדולה, מרשימה ומלווה לעיתים בתוספות זיגוג.

 

 
דלת כניסה בסגנון אירופאי המכניסה אור לפנים הבית
 דלת כניסה בסגנון אירופאי המכניסה אור לפנים הבית   צילום: יחצ רשפים 
 
 
דלת המועדפת על הקהל הישראלי בשל העיצוב האוריינטאלי
 דלת המועדפת על הקהל הישראלי בשל העיצוב האוריינטאלי   צילום: יחצ רשפים 
 
דלת כניסה בטחונית
 דלת כניסה בטחונית   צילום: יחצ רשפים 
 

מטבח

האמריקנים שונים מאוד מהישראלים. השמרנות והדקדקנות היתרה, שמהווה מרכיב בולט בזהותם זרה לישראלי, אשר ניתן להקבילו בהקשר זה לילד אשר אוהב להתנסות ולקבל את המוצר המשוכלל והחדש ביותר שיש לשוק להציע. מבחינת חומרים. האמריקנים יעדיפו לרוב את הסגנון הכפרי והעץ אשר מלווים אותם לאורך שנים. לעומתם, הישראלים פתוח, מוכן ואף דורש לקבל את הטרנד האחרון. האמריקני הממוצע לא היה מעלה על דעתו להכניס הביתה חידושים כמו, הזכוכית המודפסת, גאדג'טים טכנולוגיים או חיפוי הניולק המבריק לארונות, אשר אומצו בחום ואהבה לחיקם של הישראלים.

 

בהסתכלות רחבה ניתן בהחלט לקבוע כי לקהל האמריקני חשובה קודם כל הפרקטיקה ורק אחריה הפן העיצובי. זאת להבדיל מהישראלים אשר שמים את הדגש בראש ובראשונה על העיצוב. בעוד שבעת תכנון המטבח לאמריקאי הממוצע ברור היכן צריך להיות מונח כל פריט, הישראלי מגיע עם ראש פתוח לחלוטין, מוכן לקבל עצות מומחים ומעצבים ולשנות דעתו.

 

מבחינת הגודל, גם הישראלים כמו האמריקאים אוהבים מטבחים רחבי ידיים, אך מכורח הנסיבות מוצאים עצמם מסתפקים בכאלו המתחילים מ-15 מ"ר. האמריקאים לעומת זאת מתרווחים במטבח המתחיל מסדר גודל של 24 מ"ר". בנוסף, בעוד שהאמריקאי פטריוטי ביותר למוצרים המאבזרים את מטבחו ומקפיד שיהיו מארץ מוצאו, הישראלי מעדיף מוצרים מיובאים, בשל שמם הטוב ואיכותם.

   

בנוגע לאירופאים, ניתן להגדירם כאח האמצעי והסולידי של האמריקני והישראלי. חובבים במיוחד את הסגנון המודרני- קלאסי, מוכנים להכניס טכנולוגיה אך עדיין מקפידים על פרקטיקה. האירופאים אוהבים קווים ישרים, צבעים קרים וחומרים כגון נירוסטה, פורמייקה ועץ.

 

 
מטבח גדול ומרווח בסגנון אמריקני שמרני
 מטבח גדול ומרווח בסגנון אמריקני שמרני   צילום: מטבחי הייטאצ' 
 
מטבח סגול ולא שגרתי בסגנון ישראלי
 מטבח סגול ולא שגרתי בסגנון ישראלי   צילום: מטבחי דקור 
 

סלון

הסלון בחברה הישראלית מהווה שיקוף של המשפחה והפתיחות. היופי הוא מרכיב חשוב, אך גם הנוחות, זאת מאחר והישראלים בעלי מזג חם ונוטים לארח ביומיום ובחגים. קשה לאפיין את עיצובו של הסלון מאחר והסגנון הישראלי משתנה וכפוף לתרבותה של המשפחה ולטרנדים. יש שאוהבים חום ואחרים אוהבים את המנימליזם. האמריקנים דומים מאוד לישראלים מבחינות אלו, אם כי הקו יהיה שמרני כאופיים וללא "הפתעות" עיצוביות. לרוב יאופיין כעיצוב רגוע וקלאסי.

 

 

 
סלון עם צבע ותעוזה בסגנון ישרלי
 סלון עם צבע ותעוזה בסגנון ישרלי   צילום: יחצ יפרח בן צבי 
 
סלון קלאסי בסגנון אירופאי
 סלון קלאסי בסגנון אירופאי   צילום: יחצ אליתה ליוינג 
 

לצאת מהארון

תחום הארונות, בניגוד למטבחים כמעט ולא התפתח עד לפני עשור ולפתע קיבל "דחיפה" רצינית, הן טכנולוגית והן עיצובית. בין החידושים שאימצו הישראלים ניתן למצוא ארונות טכנולוגיים ובתוכם טלוויזיה, ארונות בצבעים עזים, טקסטורות והדפסים, ארונות הנסגרים על מישור אחד ועוד.

 

בעוד הישראלים בקיאים בטרנדים ומנצלים את היצע האפשרויות החדש שנפתח בפניהם, האירופאים והאמריקנים בוחרים בארונות הסטנדרטיים, בעלי צבעים שמרנים וקלאסיים. הדבר שקידם אולי יותר מכל את תחום הארונות בארץ הוא ההתאמה האישית. הישראלים אוהבים שמתאימים להם את הארונות, מבחינת הגודל ומבחינת העיצוב. המידות הסטנדרטיות של הארונות הופכות פחות רלוונטיות וגודל הארון מיוצר לפי הצורך. ההתאמה האישית ניכרת גם בחזית הארון, החל מהדפסים וכלה בחגיגה של צבעים. מבחינת פנים הארון, בקרב האירופאים ישנה דרישה גבוהה יותר למקומות תלייה בשל מזג האוויר החורפי וקוד הלבוש במקומות העבודה המחייב רשמיות. אצל הישראלים הדרישה היא ליותר מידוף ומגירות ואילו אצל האמריקנים אין קו אחיד וברור.

 

 
ארון חדר שינה בסגנון חלק ושמרני אירופאי או אמריקאי
 ארון חדר שינה בסגנון חלק ושמרני אירופאי או אמריקאי   צילום: יחצ הרדור ארונות 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by