בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
לייפסטייל 
איך מתמודדים עם מוות של בעל חיים 
 
לייפסטייל |
 

איך נעזור לילדנו להתמודד עם מוות של בעל חיים אהוב. האם לארגן לוויה? מתי להביא בעל חיים חדש במקומו? ומה עושים אם הילד פגע בבעל החיים? כל התשובות כאן

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אחד הדברים החשובים ביותר בחייהם של הילדים שלנו הם בעלי החיים שאנו מגדלים בבית. בין אם מדובר באוגר החי בכלוב, בחתול החי את חייו בבית או בכלב איתו יורדים לטיול 2-3 פעמים ביום, לנוכחותם של בעלי החיים ישנה השפעה טובה על הילדים. בהתאם להתמודדות עם מוות בעל החיים ישנה השפעה לא פשוטה על הילדים.

 

 

לספר על המוות ולא להסתיר

 

"ילדים נקשרים לבעל החיים כי הוא זמין עבורם יותר מההורים", מסבירה ד"ר עדנה כצנלסון מאוניברסיטת תל-אביב, מומחית בפסיכולוגיה קלינית, "בנוסף, בעל החיים נותן אפשרות לביטוי רגשי קל יותר, מאחר ועיקר האינטראקציה של הילד עם בעל החיים היא רגשית, והילדים מאוד זקוקים לזה".

 

מאחר ולילדים יש קשר משמעותי עם בעל החיים, ההתמודדות עם המוות שלו מחייבת את ההורים להיערך בהתאם. הדבר הראשון, מסבירה ד"ר כצנלסון, הוא לספר לילד על המוות. למרות הקושי הכרוך בכך, המוות הוא חלק בלתי נפרד מהחיים וככל שהילד לומר לקבל את העובדה הזו ולהבין אותה, הוא גדל באופן בריא ומאוזן יותר. אם תסתירו את המידע אתם עשויים להחליש את הילד.

 

 

מכאן חשוב לדעת איך לספר לילד על מוות של כלב או כל בעל חיים אחר שגידלנו בבית. האפשרות הראשונה היא הוא לדבר בשפה ברורה ופשוטה - לומר שהכלב מת. אם הילד מסביר את השינוי כאילו בעל החיים הלך למקום אחר בשמיים, אפשר לתת לו לחיות עם ההסבר הזה, מבלי לקבל אותו אך מבלי לסתור אותו. בנוסף, אפשר להסביר לילד כי מוות הוא מצב שאין בו חיים, מצב בו בעל החיים אינו מרגיש, אינו משחק, אינו רץ, אינו צמא, אינו רעב וגם לא כואב לו יותר. אם מדובר בילד בן שנתיים-שלוש אפשר לתת לו הסבר המבוסס על עולם הטבע, אומרת ד"ר כצנלסון. "להסביר שזה כמו פרח שנבל או עץ שנשבר. דרך המושגים של עולם הטבע אפשר להסביר לילד את ההבדל בין חיים ומוות ואת העובדה שהמוות הוא לא הפיך".

 
מאחר ולילדים יש קשר משמעותי עם בעל החיים, ההתמודדות עם המוות שלו מחייבת את ההורים להיערך בהתאם.
 מאחר ולילדים יש קשר משמעותי עם בעל החיים, ההתמודדות עם המוות שלו מחייבת את ההורים להיערך בהתאם.   צילום: fotolia 
 
 

לדבר על הרגשות ועל הזיכרונות

 

לאחר השיחה הראשונית אפשר לתת מקום של כבוד לבעל החיים שאיננו עוד. אם יש תמונה שלו, אפשר לשים אותה במקום בולט בחדרו של הילד או במקום ציבורי בבית, כמו דלת המקרר במטבח.

 

חשוב לדבר על בעל החיים, על הזיכרונות שיש לנו ממנו, בשיחה אישית עם הילד ואף בשיחה משפחתית. שיחה כזו תיתן מקום של כבוד לרגשות ולזיכרונות, תאפשר מקום לעצב אך גם לזיכרונות השמחים. אם אתם רואים שהילד עצוב או מכונס בעצמו, חשוב להיות אתו, לדבר אתו על הרגשות, לספר לו מה אתם מרגישים.

 

אחד הדברים שיכולים לקרות הוא שהילד ירגיש אשמה, במיוחד אם הוא פגע בבעל החיים. במידה ובעל החיים לא מת בגלל הילד, חשוב להסביר את זה, להסביר שהילד טיפל בו יפה ושהמוות אינו קשור לזה. אם הילד פגע בבעל החיים, במיוחד אם הוא קטן, להשתמש בגיל של הילד כדי לומר לו שהוא לא מבין בגלל שהוא קטן כמה זה מסוכן לעשות את מה שהוא עשה, ולפעמים אנו לומדים רק מניסיון כואב. אם בעל החיים נהנה בחברתו, להזכיר שהיו להם הרבה רגעים טובים ביחד במהלך השיחה.

 

 
אחד הדברים שיכולים לקרות הוא שהילד ירגיש אשמה, במיוחד אם הוא פגע בבעל החיים.
 אחד הדברים שיכולים לקרות הוא שהילד ירגיש אשמה, במיוחד אם הוא פגע בבעל החיים.   צילום: שאטרסטוק 
 

הילד לא חייב לבוא ללוויה

 

אם אתם מתכננים לוויה לבעל החיים, לא בטוח שהילד שלכם צריך להיות אתכם. "פעמים רבות זה צעד שההורה עושה לבדו", אומרת ד"ר כצנלסון. "לילדים צעירים, עד גיל 7-8, זו חוויה רגשית קשה. עם זאת, אפשר לספר לילד על הלוויה, לספר לו מה עשינו ושהיינו עצובים. זה חשוב, כדי לתת לילד את התחושה שכיבדנו את בעל החיים ולא זרקנו אותו. אפשר לקחת את הילד לראות את המקום בו הוא נקבר. אם הילד רוצה, הוא יכול לצייר ציור או להביא פרח שאפשר לשים על הקבר".

 

לא למהר להביא בעל חיים חדש

 

אם אתם רוצים להביא בעל חיים חדש הביתה, ד"ר כצנלסון ממליצה לחכות עם זה. "אם בעל החיים מת אתמול בערב, זה לא נכון להביא בעל חיים אחר למחרת. צריך זמן להתאבל ולהיות עצובים. זה גם עוזר ללמד את הילד התמודדות עם אבל, להבין שאין מי שימלא את מקומו של מי שמת". כאשר מביאים בעל חיים חדש אפשר להגיד שהוא לא במקום בעל החיים שהיה, שהוא עדיין אתנו בזיכרונות שלנו. להסביר שהבאנו אותו הביתה כי חשוב לנו שיהיה בעל חיים.

 

 
אם בעל החיים מת אתמול בערב, זה לא נכון להביא בעל חיים אחר למחרת. צריך זמן להתאבל ולהיות עצובים.
 אם בעל החיים מת אתמול בערב, זה לא נכון להביא בעל חיים אחר למחרת. צריך זמן להתאבל ולהיות עצובים.   צילום: fotolia 
 
 

לדבר על הנושא לאחר זמן רב

 

שיחה על בעל החיים היא שלב חשוב בהתמודדות עם מוות או התמודדות עם אובדן של בעל החיים. שיחה על בעל החיים שמת יכולה להיות גם זמן רב לאחר המוות בפועל. "כאשר מסתכלים על אלבום משפחתי ביחד ורואים תמונה של בעל החיים, גם אם עבר זמן רב מאז המוות, אפשר להזכיר אותו", אומרת ד"ר כצנלסון. "לא באופן אובססיבי אבל לא להתעלם".

 

אפשר לעזור לילד

 

חוויה של אובדן עבור הילד יכולה להיות קשה, גם אם מדובר באובדן של בעל חיים, שעבורנו המבוגרים אינה קשה כמו אובדן של הורים, אובדן של סבא וסבתא או התמודדות עם מוות באופן כללי. עם זאת, במידה ונשכיל להתייחס בכבוד להתמודדות עם אובדן בעל החיים שהילד שלנו עובר, נוכל לעזור לו לצלוח אותה בקלות.

 

 

מאת: ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית, חינוכית והתפתחותית המתמחה בגיל הרך ויועצת המקצועית של הספר "הכוכב של סבתא" המסייע להורים להתמודד עם מסרים של אובדן עבור הקטנטנים.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by