בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קיץ נצחי 
גרמניה אחרת: חופשה במינכן והיער השחור 
 
 היער השחור    צילום: פוטוליה    
קיץ נצחי |
 

ברלין הפכה בשנים האחרונות למקום תוסס ותיירותי בגרמניה אך היא לא לבד. נושפים בעורפה גם העיר מינכן שנחשבה פעם אפורה ומשעממת והפכה למרכז תוסס והיער השחור המדהים ביופיו שמהווה יעד אטרקטיבי לישראלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

העיר מינכן, המשתרעת על פני כ 310 קמ"ר - שוכנת על נהר ה'איסר' (Isar) - בירת מדינת בוואריה בדרום גרמניה. זוהי העיר השלישית בגודלה בכל גרמניה (אחרי ברלין והמבורג). אוכלוסיית העיר מונה כיום כ- 1.349 מיליון תושבים. שם העיר (München בגרמנית) נגזר מהמילה נזיר, שכן ייסודה של העיר נעוץ במנזר בנדיקטיני, שהוקם בסביבות 750 לספירה ליד אגם טגרן (Tegernsee).

 

בעשור האחרון הפכה העיר והיער השחור שלידה, למקום אטרקטיבי עבור תיירים בישראל המגיעים לבד, בזוג עם הילדים. זה קורה בעיקר בקיץ הנעים והנוח בגרמניה ובמהלך החופש הגדול. מי שמחפש יעד קצת שונה, יכול לקבל את מבוקשו באזור זה.

 

נאוה שטינברכר, מדריכה בכירה ב'נתור' ו'בשביל הזהב', סוקרת את ההסטוריה של המקום, היכן כדאי להתחיל את הטיול ואתרים אטרקטיביים בהם כדאי לבקר ולטייל.

 

 

 

 
בניין העירייה עם מגדל השעון
 בניין העירייה עם מגדל השעון   צילום: נאוה שטינברכר 
 

מינכן במאה ה-20

עם התפטרותו של לואיס השלישי - אחרון שליטי שושלת וויטלסבאך ב- 1918 וכתוצאה ממפלת גרמניה במלחמת העולם הראשונה - מינכן הופכת לערש לידתו של הימין הקיצוני. פה, במינכן, אדולף היטלר הקים את המפלגה הנאצית ועמד בראשה. פה, במרתף הבירה שבו נהג לקיים פגישות, התעורר ניסיון ההשתלטות, ה'פוטש', בנובמבר 1923 נגד השלטונות הבוואריים. במלחה"ע השניה מינכן סבלה מהפצצות חוזרות ונשנות של בעלות הברית, שהרסו כ 40% ממבניה. אולם, בתנופה אדירה שלאחר המלחמה ובסיוע כספי, כחלק מתוכנית מרשל האמריקנית, מינכן הפכה למרכז תעשיית הרכב של BMW, תעשיית מכשור מדויק אופטי ואלקטרוני, מרכז לייצור מזון, קוסמטיקה, ביגוד ועוד. העיר משמשת גם כמרכז בנקאות ופיננסים, מרכז פרסום, דפוס ועוד.

 

שדה התעופה המודרני, השני בגודלו ובחשיבותו בגרמניה, על שם פרנץ יוזף שטראוס (מי שהיה בעבר מנהיג מפלגת האיחוד הסוציאלי הנוצרי, כיהן כשר בממשלות גרמניה המערבית וכיו"ר מועצת המנהלים של חברת איירבוס האירופאית - תפקיד בו כיהן עד מותו ב 1988), מהווה מונומנט ראוי לאיש שהביא את התעשייה וההצלחה הכלכלית למדינת בוואריה.

 

 
בניין העירייה עם מגדל השעון
 בניין העירייה עם מגדל השעון   צילום: נאוה שטינברכר 
 
 

הסטוריה עתיקה

בשנת 1157 דוכס בוואריה 'היינריך האריה', העניק לנזירים את הזכות להקים שוק על צומת הדרכים בין נהר האיסר לזלצבורג. גשר נבנה על הנהר עוד באותה שנה ומקום השוק הפך למקום מבוצר ומוגן.

 

במחצית המאה ה 13 מינכן הפכה לביתם של בני משפחת וויטלסבאך, ששלטו באזור כדוכסים מאז 1180. צאצאי המשפחה שלטו והיו קשורים לעיר במשך למעלה מ 700 שנה ואחד מבני המשפחה אף עלה, במאה ה 14, על כס הקיסרות הרומית הקדושה ודאג להרחיב העיר. מקסימיליאן הראשון שימש כאלקטור (אחד מ- 7 בוחרים של קיסר הקיסרות הרומית הקדושה) מטעם בוואריה במאה ה 16/17 וכשליט בעל כוח והשפעה - העיר התעצמה ושגשגה עד למלחמת שלושים השנה במאה ה 17. בתקופה זו העיר נכבשה ע"י השוודים ומגיפת דבר שפקדה את העיר הכחידה כשליש מאוכלוסייתה.

 

במאה ה 19 מלך בוואריה לואיס ה I הטביע את חותמו על העיר בתנופת בנייה של מבנים ציבוריים מודרניים ופיתוח העיר. פרוטסטנטים הגיעו לעיר וישבו לצד הקתולים, אוכלוסיית העיר גדלה לכ חצי מיליון תושבים עד שנת 1900. סצנת המוזיקה והתיאטרון התפתחה בעיר עם בנייתו מחדש של בית האופרה על פי תוכניתו של ריכרד ואגנר ובסוף המאה ה 19 מינכן זכתה בתואר "עיר האומנות של גרמיה".

 

אחד השליטים האחרונים למשפחת מלכי בוואריה, לודוויג השני - המלך הברבור - קשור לטירות, אגדות, ול'דרך הרומנטית' המפורסמת בבוואריה. מעלם צעיר, יפה תואר שהפך למלך אהוב על נתיניו הוא הוכרז כ'בלתי שפוי' על ידי ארבעה פסיכיאטרים והפך ל'מלך המשוגע', שנמצא מת יחד עם רופאו האישי. עד היום לא ידוע מה בדיוק התרחש שכן ברור לכל שהמלך התאבד, אך קשה להסביר מה קרה לרופא שמצא גם הוא את מותו כשגופות שניהם נמצאו צפים באגם רדוד. לודוויג בנה טירות רבות ביניהן המפורסמת ביותר, פרי תכנונו, היא טירת 'נוישוונשטיין' (טירת אבן הברבור החדשה) בסגנון רומנסקי, שלימים נתנה השראה לטירות ול'לוגו' של סרטי האנימציה של וולט דיסני.

 

 
פרייבורג
 פרייבורג   צילום: נאוה שטינברכר 
 

מרכז יהודי, קתדרלות גותיות

לא הרחק מכיכר זו, כמעט בצמוד אליה מדרום, מצוי השוק המקורה של העיר (Viktualienmarkt) - שפע של נקניקים, נקניקיות, לחמים, פירות, ירקות ועוד, שהעין לא שובעת מראות - הכל מסודר בצורה מאוד אסתטית ונאה בדוכנים מתחת לשמשיות או בחנויות קטנות, בתי קפה, מעדניות ועוד.

 

במרחק קצר משם - לכיוון דרום-מערב - מצוי המרכז היהודי החדש, יעקוב פלאץ, שנבנה בשנים האחרונות לקהילה ההולכת וגדלה של מינכן, רובה מורכבת כיום מיוצאי ברית המועצות לשעבר. במקום: בית כנסת, מרכז יהודי, מוזיאון יהודי ועוד.

 

אם תחזרו למדרחוב - בין שפע החנויות, בתי הקפה ובתי הכלבו - היכנסו גם לקתדרלת גבירתנו הגותית, הבולטת בשני צריחיה מעל גגות העיר (Frauenkirche), או לכנסיית מיכאל הקדוש שנבנתה בסוף המאה ה 16 עבור המסדר הישועי כחלק ממלחמתו נגד הרפורמציה. בכנסיה זו קבורים כמה מבניה של משפחת וויטלסבאך, ביניהם 'המלך ברבור' לודוויג השני, שעד היום מעריציו עולים לקברו ומכסים הקבר בפרחים.

 

 
ברבורים בטירת נימפנבורג
 ברבורים בטירת נימפנבורג   צילום: פוטוליה 
 

מוזיאונים, גנים והכפר האולימפי

העיר מינכן התברכה בשפע של מוזיאונים המרוכזים, ברובם, ברובע המוזיאונים מצפון לעיר העתיקה (כשכיכר קארל נמצאת מדרום לרובע המוזיאונים). אולם, אם חשקה נפשכם וזמנכם אינו מצוי בשפע לכו ובקרו ב'אלטה פינקוטק' והמשכו ב'נויה פינאקוטק'. אלו הם 2 מוזיאוני האמנות הגדולים החשובים ביותר בעיר, בהם מיוצגים גדולי האמנים של אירופה החל מהמאה ה 14 עד ה 18 ובמוזיאון החדש - אמנים מהמאה ה 19 והעשרים.

 

לעיר גם שטחי ירק עצומים וגנים בשפע וכחמישה ק"מ ממערב לעיר העתיקה נמצא אחד מהארמונות היפים של בוואריה - ארמון נימפנבורג - סמל של פאר ויוקרה, גם אם לא נבנה ע"י לודוויג השני. הארמון נבנה כמתנה של האלקטור פרדיננד-מריה, במאה ה17, לאשתו שילדה את בנם הראשון.

 

ואם אתם כבר בדרכים מחוץ לעיר - אפשר גם לקפוץ לכפר האולימפי שנבנה עבור האולימפיאדה המפורסמת שהתקיימה פה ב 1972. מפורסמת וזכורה - עקב פיגוע הטרור וטבח 11 הספורטאים הישראלים שהתרחש כאן, באזור המגורים של הספורטאים. לא הרחק משם נמצא גם המתחם המיוחד של חברת BMW כשאי אפשר להתעלם מהארכיטקטורה המעניינת של המבנה ה'אולטרה מודרני', הבנוי כולו מזכוכית ופלדה כ- 4 צילינדרים של מנוע. במתחם נמצא אולם תצוגה מרשים ובו מוצגים המודלים החדישים ביותר הן של מכוניות והן של אופנועים - חגיגה ומקדש לאוהבי הרכב.

 
מפלי גרטלסבכר- היער השחור
 מפלי גרטלסבכר- היער השחור   צילום: פוטוליה 
 

הדרך ליער השחור

מינכן מהווה שער יציאה קרוב לאחד האזורים המתויירים ביותר בגרמניה - אזור 'היער השחור' (Schwarzwald).

מדוע יער שחור?

הגרמנים אומרים שהוא שחור מרוב תיירים הפוקדים אותו בקיץ. אולם הוא אכן שחור, בין גזעי העצים הרבים מספור, כשקרני השמש לא יכולים לחדור דרך סבך עצי המחט השונים הצומחים על פני שטח עצום.

 

מדובר באזור במדינת באדן-וירטנברג, הסמוכה למדינת בוואריה, המשתרע על שטח של כ 160 ק"מ אורך וכ- 60 ק"מ רוחב. בירת המדינה - שטוטגארט - מתחרה עם מינכן הן בתעשיית הרכב שבה ובמוזיאוני הרכב (קרייזלר-דיימלר ופורשה) והן בשפע הכלכלי שקיים בשתי המדינות הדרומיות.

 

שתי דרכים יפיפיות עוברות כחוט השני בשתי מדינות אלה ומומלצות לתייר המגיע למקום.  ראשית, לאורך 'היער השחור' ולרוחבו עוברת ה'דרך הגבוהה' (Hochstrasse, או כביש 500), כ- 60 ק"מ בקו אווירי.

 

הדרך מתחילה ב'פרוידנשטאדט', עיר האושר ומסתיימת במערב ב'באדן-באדן' עיר המרחצאות וה'שיק' האלגנטית, הנודעת בבית הקזינו שלה ועוד מבנים שונים שהוקדמו כאן במאה ה 19. ואם כבר הגעתם לכאן לאזור - 'הדרך הרומנטית' הפכה כבר לחלק מ'היער השחור' - גם אם היא נמצאת במדינת בוואריה.

 

מדובר באחת מדרכי הנוף היפות בגרמניה, שהחלה כדרך מסחרית בימי הביניים וקישרה בין העיירות השונות מצפון לדרום, כשעד היום השתמר האופי הימי-ביניימי של העיירות השונות שבדרך. מדובר על כ 300 ק"מ המקשרים בין וירצברג בצפון לפוסן בדרום, בקרבת הגבול האוסטרי. נוף יפהפה מחד, וכפרים קטנים וציוריים מאידך... ערים מוקפות חומר שנשתמרה, כנסיות בסגנון גותי או בארוקי, שערי, טירות ומגדלי פעמונים, בתים צבעוניים עם חישוקי קורות עץ, האופייניים לאזור ועוד.

 

אל תחמיצו את 'רוטנבורג אוב טאובר', דינקלסביל, וירצברג האלגנטית עם הגשר הישן על נהר המיין, או 2 הארמונות של האלקטורים-בישופי העיר או בקצה הדרומי של הדרך - את טירת 'אבן הברבור החדשה' שבנה לודוויג השני, המלך המשוגע הטראגי.

 

לסיום - בקרו גם בפרייבורג היפה, המהווה גם היא נקודת מוצא הן ליער השחור מחד והן לביקור במפלי הריין שבשוויץ, לקונסטנץ השוכנת על אגם בודה ולעוד מקומות, שהעין לא שבעה מלראות.

 
פרוינדשטאדט והיער השחור
 פרוינדשטאדט והיער השחור   צילום: נאוה שטינברכר 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by