בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
שינויים טובים 
לא רק קייט מידלטון: הסתגלות לתינוק חדש 
 
 קייט מידלטון והתינוק    צילום: רויטרס    
שינויים טובים |
 

לידה ראשונה מביאה עימה שינויים רבים בקרב אמהות ואבות צעירים וההתמודדויות עם תינוק חדש במשפחה הן לא תמיד קלות. כיצד עוברים את התקופה הזו על הצד הטוב ביותר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

החזרה מבית החולים לאחר הלידה בה את מביאה את התינוק החדש הביתה, הוא רגע מיוחד במינו. עד כה במהלך הימים הראשונים לאחר הלידה התמודדת עם התרגשות, למידה של תפקיד הורי בפעם הראשונה הכוללת ביצוע פעולות של טיפול בתינוק. כל זה כאשר את נמצאת במסגרת בית החולים אשר מהווה עבורך מקום "בטוח" המגובה באנשי רפואה ואחיות ועוד גורמים טיפוליים אשר יכולים להדריך אותך בצעדיך הראשונים.

 

איילת רונן, מנחת הורים ומגשרת משפחתית, יועצת לפיליפס AVENT מוסיפה כי, "בעת החזרה הביתה פתאום את נכנסת דרך הדלת הקדמית של הבית, ורק אז החיים שלך כמשפחה חדשה באמת מתחילים. זה מרגש ומפחיד בד בבד, שכן הכל הולך להשתנות שום דבר לא יהיה כבעבר ואת צריכה להתחיל להתמודד עם השינוי והטיפול בתינוק ועם מצבים רגשיים זוגיים, משפחתיים וחברתיים מסביבך". רונן מעניקה טיפים שימושיים שיקלו על כל התהליך.

 

התארגנות פיזית של סביבת הבית


 צילום: יחצ פיליפס אוונט 
 

סדר הבית אינו צריך לעבור שינוי מהותי לקראת כניסתו של התינוק. יש לארגן את הבית בצורה נוחה ונגישה להורה בכל הקשור לטיפול בתינוק וזמינות הציוד. 

 

חשוב שטמפרטורת החדר של התינוק תהיה 22-24 מעלות ושהחדר יהיה מאוורר. בחדר התינוק אין לתלות חפצים כבדים, תמונות וכדומה מעל המיטה ויש להרחיק מסביבתו של התינוק, שקיות ניילון, שרוכים וחפצים הקטנים מ - 3 ס"מ.

בהתייחס לבעלי חיים, חשוב כי בעלי החיים בבית יהיו מטופלים כיאות ומחוסנים.

 

מערכת החיסון הראשונית של התינוק נבנית במהלך החודשים הראשונים לחייו ולכן רצוי להימנע ממגע של ליקוקים בפנים על ידי הכלב ו/או החתול.  יחד עם זאת אין צורך להילחץ ולשמור על סטריליות מוגזמת, שכן לא ניתן למנוע מהתינוק להיות חשוף למגוון חיידקים שאנחנו ושאר סביבתו מייצרים וכל אלו עשויים לעודד אצלו תגובה חיסונית.

 
 

האם והתינוק יוצאים מבית החולים - מה דרוש להם?


 צילום: יחצ פיליפס אוונט 
 

אם הלידה עברה באופן תקין ולאם והתינוק אין כל סיבוכים והם  מרגישים טוב, אחרי 48 שעות בהמשך לבדיקת רופא בבית החולים משתחררים הביתה. ביום השחרור צריך להביא לתינוק חיתולים חד פעמיים, חיתול בד בגדים בהתאם לעונה, בקבוק ותמ"ל, באם התינוק לא יונק. חובה להכין ברכב כיסא בטיחות (סלקל) העומד בתקן ומותקן באוטו על פי נהלי הבטיחות  הנסיעה עם התינוק גם בן יומיים היא אך ורק בכיסא בטיחות, גם אם זוהי נסיעה קצרה ו/או קרובה.

 

התמודדות עם מבקרים

אחד הדברים המאתגרים יותר עם החזרה הביתה, הוא  ההתמודדות מול המשפחה והחברים הרוצים לבקר. למרות רצונך להראות את התינוק החדש בפניהם, זה  יעייף אותך ואת תינוקך.  שימי את בן זוגך להיות אחראי על מספר המבקרים אם בכלל. חשוב מאוד שלא למלא את הבית במבקרים גם אם כוונתם טובה.

 

אל תשכחי את אחרי אירוע לידה שהוא סוחט פיזית ורגשית, את מתמודדת עם טיפול אינטנסיבי בתינוק ושעות השינה שלך מעטות. חשוב שתהיי קשובה ליכולת הפיזית והרגשית שלך ולא להיות עסוקה בריצוי הסובבים אותך ובכך להתעסק באירוח אינסופי. קבעי לך מועדים מדודים אשר נראים לך יותר מתאימים לך לקבלת אורחים וגם בעת הביקורים רצוי כי לא תפני את האנרגיה שלך לאירוחם אלא תשמרי את כוחותיך לטיפול בך ובתינוקך.

 

התמודדות עם חיים של 24/7


 צילום: שאטרסטוק 
 

בחודש הראשון לאחר הולדת התינוק את מתמודדת עם טיפול אינטנסיבי של 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע בו אין יום ולילה, כל ההרגלים הקודמים על פיהם התנהלת נעלמים ואת חיה סביב צרכיו של התינוק אשר גם הוא לומד להתמודד עם העולם. התנהלות אינטנסיבית זאת עשויה להוביל לתחושת התשה, עייפות קשה וקושי פיזי.  אל תנסי לחזור לשגרה לפחות בארבעת השבועות הראשונים. לתינוקך עדיין אין לוחות זמנים, אין זמני האכלה ברורים ושעות השינה אף הן לא קבועות. נסי לתפוס תנומה כאשר התינוק שלך ישן, ואם את יכולה לנמנם בשעות היום, עשי זאת. כך תרגישי טוב יותר עבורך תינוקך.

 

חלק מההתנהלות האינטנסיבית בטיפול בתינוקך כוללת הנקה ו/או הזנה של התינוק. נושא ההנקה מחד יוצר קשר אינטימי וסימביוטי מול התינוק, אולם מאידך הוא יוצר יותר מחויבות וקושי לצאת להפסקות שבהן את יכולה להתאוורר. אחת ההצעות לסייע בנושא, זה להשתמש במשאבת ההנקה, אשר נוחה וקלה לתפעול ומותאמת לנוחות האם. את החלב השאוב ניתן להעביר לבקבוק הזנה.

 

נסי שלא להתמודד עם המטלות השגרתיות בבית. גם אם הגיהוץ נערם בפינה או כיור הכלים זקוק לשטיפה. תתמודדי עם מטלות אלו כשתכנסי לשגרה. אבל בהחלט שלא  בימים/ שבועות הראשונים לשובך הביתה.  פני את הזמן הזה  לבילוי עם תינוקך החדש ועם המשפחה.

 

ההתמודדות רגשית של האם לאחר הלידה


 צילום: fotolia 
 

לאחר הלידה בשבועות הראשונים עומס אירוע הלידה, העייפות המצטברת, וכן "צניחת" רמת ההורמונים בגוף עשויים להוביל גם לקושי רגשי. קשים אלו עשויים להעלות מחשבות כמו "למה עשיתי את זה?" "האם אפשר להחזיר את הגלגל אחורה?". ומחשבות אלו כתגובת נגד מובילות להעצמת הקושי הרגשי ברגשות אשמה וחרטה "איך אני כאם מעלה מחשבות כאלה בראשי" "האם חשיבה זו מגדירה את היותי אם טובה או לא". 

 

חשוב שתהיה לאם ההבנה כי תחושות פיזיות ורגשיות אלו הינן טבעיות ואין אימא טרייה שאינה מתמודדת עימם. תקופה ראשונה זו היא תקופת הסתגלות גם של תינוקך לחיים מחוץ לרחם ולעולם החדש וגם הסתגלות שלך למצב החדש ולקשר עם התינוק. כמו כל תקופות הסתגלות עם הזמן ורכישת המיומנויות הדברים מתבהרים ונראים אפשריים יותר. חשוב כי לא תישארי לבד עם תחושות אלו, קבלי עזרה פיזית ביום יום מאנשים הקרובים אליך ותשתפי אותם בעולמך הרגשי.

 

אחד הטיפים החשובים הוא לא להיכנס ללחץ ולסמוך על האינסטינקטים שלך. נשים לאורך ילדו וגידלו ילדים וכולן למדו זאת מאפס ועם האינטואיציות, הלמידה מהסביבה המשפחתית והמקצועית למדו להיות הורים טובים יותר. אם  אינך מרגישה בטוחה לגבי דבר מסוים היוועצי  באיש מקצוע. זכרי כי תינוקך לא משווה אותך לכל אימא אחרת. הרגעי ותיהני מבניית מערכת היחסים שלך עם תינוקך.

 

איפה הזוגיות לאחר הלידה?


 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

אירוע הלידה הוא משמח ומרגש אולם בהמשך בעקבותיו ובעקבות המציאות וההתמודדויות החדשות של בני הזוג עשויים בשלב מסוים לצוף קשיים ותסכולים גם בקשר הזוגי. תחושות של חוסר אונים הגוררות זוגות רבים למריבות וחוסר תקשורת. הקושי בחיי היומיום, העייפות והדאגה לפרנסת המשפחה, בשילוב השותפות שיש לקחת בה חלק בבית, כל אלה עשויים להוות מכשלה על בני הזוג לשמור ולשמר את הריגושים וההנאה שהייתה סביב היחסים הזוגיים. הגבר עשוי להרגיש מוזנח , "מחוץ לתמונה", זאת לאור הסתת ההתייחסות לטיפול בתינוק, האישה רוצה שיבינו אותה ואת קשייה הפיזיים והרגשיים, כל אלו עשויים להוביל למשבר בזוגיות.

 

הצד היותר אופטימי הוא שישנן דרכים להתמודד ולמזער את הנזקים במערכת היחסים בין בני הזוג. דרך מודעות וכלים תקשורתיים, אנו לומדים לקבל את התפנית והפנים החדשות עם הרחבת המשפחה, לחיות את השינוי בשלום ולהתמודד אחד עם השני. ובמילים אחרות,  ניתן תמיד להחזיר את האהבה בזוגיות והאינטימיות למקומה.

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by