בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
שולחן ערוך: טיפים לבחירת פינות אוכל 
 
 פינת אוכל עגולה    צילום: יחצ ארזים    
עולם הבית |
 

האם להתכנס סביב עגול או מלבני, זכוכית או מעץ, מושב רחב שיהיה נוח או משענת גבוהה ומהם העיצובים האחרונים? לקראת החג המומחים שלנו עושים לכם סדר בשולחן הסועדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לקראת החג, כולם מדקדקים בבחירת הכלים שיהיו חגיגיים ומרשימים, אבל  את החלק הארי בחלל, ממלא שולחן האוכל וסביבו הכיסאות שממלאים לא רק תפקיד פונקציונאלי אלא גם עיצובי, כזה שיוצר את האווירה הרצויה והאינטראקציה בין הסועדים,  לעיתים משלים ומתכתב עם עיצוב הסלון או מנגד מהווה לו קונטרסט.

 

אם עד לפני מספר שנים אחדות, בארסנל העיצובים והחומרים היינו מוצאים בעיקר עץ ועור בקווים ישרים הדומים זה לזה, הרי שבשנים האחרונות קשת הסגנונות רחבה וכמעט אינסופית.

 

כבר לא רק בצבעים ניטראליים אלא בצבעים ססגוניים, מיקס חומרים עשיר, שימת דגש על עיצוב הרגליים, ריפודים חדשניים כמו צמר או עור קרוקו- קבלו הצצה אל הטרנדים המובילים בתחום לשנת 2013:

 

כוכבי הצבע

כחלק בלתי נפרד ממגמה רחבה יותר בזירת העיצוב, המביאה בוסט של צבע אל החלל הביתי, גם פינות האוכל נצבעות השנה במגוון צבעים. אומנם הצבעים הניטראליים המונוכרומאטיים, כדוגמת הלבן או השחור ממשיכים להופיע, אך אלו זוכים לנגיעות צבע עזות בעיקר דרך הכיסאות. ירוק, פוקסיה, כתום, בורדו, תכלת, סגול הם רק חלק מהצבעים הבולטים שהופכים השנה את אזור פינת האוכל למוקד צבע ועניין.

 

 
פינת אוכל חגיגית בפרוייקט בנס ציונה
 פינת אוכל חגיגית בפרוייקט בנס ציונה   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 
 

מיקס חומרים

זכוכית, עור בטקסטורות שונות, מתכת, בדים מסוגים שונים ופלסטיק- בחומרים אלו מתהדרות פינות האוכל החדשות, שמערערים את מעמדו של העץ כחומר הדומיננטי שכיכב עד כה. כך למשל, זכוכית אלגנטית מחפה את פני השולחן, את רגלי העץ המאסיביות מחליפות רגלי מתכת דקיקות ומסגרת העץ של הכיסאות נעלמת ובמקומה מושב ומשענת עור, שנראים כיריעה אחת גמישה. מגוון העיצובים רחב כשהמכנה המשותף והברור הוא סגנון מודרני, מיני מאלסטי ונקי שלאחרונה רבים בוחרים בו לעיצוב פינת האוכל בפרט ועיצוב הבית בכלל.

 

 
הגדלה של פינת האוכל
 הגדלה של פינת האוכל   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 

כבר לא על ארבע

העיצוב הקונבנציונאלי של כיסא על ארבע רגליים כמעט ונעלם, עיצוב יוצא דופן ומקורי שהופך את הרגליים לאלמנט פיסולי מסתמן כאחד מהטרנדים הבולטים. בולטות במיוחד רגלי מתכת דקיקות בעיצוב גיאומטרי מינימליסטי, כאלו בהשראת "רגלי חמור", אחרות  דקיקות גבעוליות ונוספות שמשלבות בין קווים ישרים למעוגלים הן רק חלק מהדוגמאות הממחישות זאת.

 

 
פינת אוכל
 פינת אוכל   צילום: יחצ ביתילי 
 

מגוון ריפודים

ייתכן בשל הנוחות, כיסאות מרופדים ממשיכים השנה להיות פופולאריים במיוחד והמבחר והמגוון העומד לרשותנו רחב לאין שעור. העור מוצע בטקסטורות שונות כמו קרוקו, נחש ומגורען, סוגי בדים שונים ביניהם גם צמר ועוד, כולם בקשת צבעים עשירה ועזה.

 

 
תאורה אוורירית מעל פינת האוכל
 תאורה אוורירית מעל פינת האוכל   צילום: יחצ IDdesign 
 

איך בוחרים שולחן?

שניה לפני בהלת החגים לרכישת שולחן חדש, הנה מספר עצות מפתח שיעזרו לכם לבחור שולחן אלגנטי, משתלב ופרקטי ממיכל איתני-פארי, סמנכ"ל הסחר ברשת ביתילי:

מה בודקים לפני הקניה?

מיקום השולחן בבית: האם השולחן מיועד לפינת אוכל לצורכי אירוח או למטבח לארוחות משפחתיות אינטימיות יותר?

במידה ומדובר בשולחן למטבח חשוב לשים לב שפני השטח יהיו עם ציפוי עמיד מסוג מלמין וסוגיו או פורמייקה. לעומת זאת, עבור פינות אוכל המיועדות לאירוח אפשר לבחור שולחנות מעץ מלא שאמנם רגישים יותר אך מרשימים הרבה יותר.

 

גודל החדר: המרחק בין השולחן לקירות סביבו צריך להיות על הטווח שבין 80 ל-100 ס"מ בכדי לאפשר ישיבה נוחה עם אפשרות התרווחות אחורה עם הכסא.

 

מה לבדוק בזמן קניית השולחן?

  • כדאי מאד שרגלי ומסגרת השולחן יהיו מעץ גושני - זה מקנה יציבות ועמידות לשנים.
  • תמיד כדאי לבחור שולחן שניתן להאריך. במקרה כזה חשוב מאוד לוודא שתוספות ההגדלה מאוכסנות בתוך השולחן או מקופלות לתוכו ואינן יחידות בודדות שיש לאחסן בנפרד.
  • שולחנות עגולים הם אמנם יפים, אבל הנפח המבוזבז שנשאר בחדר עם פינות הוא מיותר ולכן עדיף שולחן מלבני או מקסימום אובלי.
  • חשוב מאוד לבדוק את הפרופורציה בין הכסאות הנבחרים לשולחן וזאת בכדי שלא יהיו גבוהים או נמוכים מדי. כמובן, אל תשכחו את הילדים והאביזרים הנלווים - כסאות גבוהים, מושבים נצמדים לשולחן ועוד.
  • מעבר לאורך השולחן חשוב וכדאי גם לשים לב לרוחב השולחן בכדי שיאפשר הנחת מגשים ומרחב תקשורת נעים וטבעי בין הסובבים.

  

 

 
פינת אוכל לבנה
 פינת אוכל לבנה   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 

לא שוכחים גם את הכסאות

עדויות לקיומם של כסאות אוכל, מגיעות מתקופת התנ"ך. אז נהגו המלכים להסב אל שולחן האוכל ישובים על כס המלכות. לפי עדויות ההיסטוריונים היו הכסאות מעוצבים כשהם נמוכים בהרבה ממה שאנו מכירים כיום, רחבים ובעלי גב מהודר וידיות מעוטרות. במשך שנים רבות אחר כך יוחסו כסאות אוכל למעמד הגבוה ואילו פשוטי העם הסבו לאכילה על דרגשים נמוכים או שרפרפים.

 

כסאות האוכל בעלי המושבים הגבוהים החלו רק בשנת 900 לספירה, אצל שושלת המלוכה הסינית ומשם התפשטו אל העם הסיני כולו. רק בשנת 1880, עם תחילתה של המהפכה התעשייתית הגדולה נכנסו כסאות האוכל המוכרים לנו אל כל הבתים והפכו לפריט ריהוט בסיסי בכל בית.

 

בתחילתה של המאה ה- 20, עם ההתפתחות העיצובית ומעמד האדריכלים, החלו להופיע כסאות מעוצבים. בתחילה היו אלו האדריכלים עצמם שעיצבו כסאות עבור לקוחותיהם, מכיוון שלא מצאו כסאות "תעשייתיים" שיתאמו את סגנון העיצוב שחיפשו. עם הזמן נפוץ הטרנד ויותר ויותר אנשים חיפשו להכניס לבתיהם כסאות אוכל שיהיו גם ארגונומיים ונוחים לישיבה ארוכה וגם מעוצבים ומרשימים.  

 

ניתן להבחין כי המגמה הרווחת היום היא לעצב כסאות אוכל שחשיבות הנוחות שלהם נמצאת במקום הראשון, אך לא פחות מכך חשיבות הסגנון העיצובי. החומרים מהם מיוצרים הכסאות מגוונים וכוללים כמעט כל חומר אפשרי- פלסטיק, עץ, מתכת וכו'. הריפודים נעים בין בדים רכים כמו קטיפה ומשי לחומרים "תעשייתיים" יותר כמו פשתן ולעיתים אף ללא ריפוד כלל והעיצובים הם אינסופיים כאשר ההקפדה נמצאת בכל פן של הכסא- מהגב ועד הרגליים.

 

 
הקפדה על העיצוב
 הקפדה על העיצוב   צילום: יחצ אליתה ליוינג 
 

טיפים לבחירת כסאות אוכל

  • על מנת שהישיבה תהיה נוחה ובריאה, חשוב להקפיד כי גובה הכסאות יהיה מתואם עם השולחן ויהיה נמוך ב 30 ס"מ מגובהו.
  • לפני שבוחרים כסאות, יש לבדוק היכן מונחות רגלי השולחן ולוודא כי לא יהיה כסא שימוקם באמצע הרגליים. זה גם לא נוח וגם לא אסתטי.
  • עיצוב הכסא חייב להתכתב בשילוב עם עיצוב השולחן לידו הוא מוצב. על צבע הכסא להתאים בצבעו או בצבע ניגודי לשאר האלמנטים בחלל המגורים וכך גם לגבי החומרים ממנו עשויים הכסאות (עץ / מתכת / פלסטיק).
  • חשוב להקפיד על גימור תואם בין הכסאות לשולחן. אם הכיסאות הם בעלי גימור נירוסטה, חשוב שגם השולחן יהיה בעל אלמנט מנירוסטה ולא מניקל, למשל.

 

 
גימור של עץ מלא
 גימור של עץ מלא   צילום: יחצ יפרח בן צבי 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by